Przedświąteczna euforia na Wall Street

21-12-2007, 22:07

Dow Jones rósł na zamknięciu o ponad 205 pkt. (1,6 proc.). S&P500 zyskał 1,7 proc. Nasdaq poszedł w górę o 1,9 proc.

Już w pierwszych 30 minutach piątkowej sesji wolumen osiągnął rekordową wielkość. Tak duża aktywność inwestorów to zasługa "quadruple witching" w połączeniu ze zbliżającym się końcem roku. Nastroje inwestorów mogły także poprawić najnowsze dane makro. Department Handlu poinformował, że wydatki gospodarstw domowych wzrosły w listopadzie o 1,1 proc., najmocniej od 3,5 lat. Rynek zignorował tym razem wiadomość, że wskaźnik inflacji bazowej cen konsumpcji wynosił 2,2 proc. i był wyższy od górnej granicy zakresu 1-2 proc. dopuszczalnego przez Fed. Pozytywnym sygnałem dla rynku była także wiadomość o spadku popytu ze strony banków komercyjnych na krótkoterminowe preferencyjne pożyczki zaoferowane na czwartkowej aukcji przez bank centralny. Mogła poprawić nastroje także deklaracja Fed, który zapowiedział, że jest gotów udostępniać pieniądze bankom na kolejnych aukcjach „dopóki to będzie konieczne”.

Wśród najmocniej drożejących spółek znalazł się Research In Motion, producent komunikatorów Blackberry. Kwartalny zysk spółki okazał się ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej. W górę poszedł także kurs Merrill Lynch. Powodem były doniesienia The Wall Street Journal, według których inwestycją w spółkę zainteresowany jest fundusz Temasek Holdings z Singapuru. W grupie najmocniej przecenionych spółek znalazł się Circuit City Stores. Druga w USA sieć sklepów z elektroniką zakończyła kwartał większą stratą niż oczekiwano.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przedświąteczna euforia na Wall Street