Przedterminowe wybory w najbogatszej polskiej gminie

PAP, DI
opublikowano: 07-07-2013, 22:51

Zakończyły się przedterminowe wybory wójta gminy Kleszczów (woj. łódzkie) - jednej z najbogatszych gmin w Polsce. O mandat ubiegało się czworo kandydatów, a do głosowania uprawnionych było prawie 4 tys. mieszkańców gminy.

Głosowanie odbywało się w trzech obwodowych komisjach wyborczych od godz. 8 do 22. Jak powiedziała PAP przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Elżbieta Frankowska głosowanie przebiegło spokojnie. Zanotowano wysoką frekwencję w wyborach - na dwie godziny przez zamknięciem lokali przekroczyła ona 70 proc.

O mandat wójta Kleszczowa ubiegali się: gminny radny Sławomir Chojnowski popierany przez KWW "Razem dla Gminy", Andrzej Głowacki startujący z własnego komitetu wyborczego, Tomasz Łuczyk (członek PiS) reprezentujący KWW "Prawo i Samorządność" oraz radna powiatowa Renata Skalska zgłoszona przez komitet Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Kleszczów.

Jeżeli żaden z kandydatów na wójta nie otrzyma ponad 50 proc. głosów, to za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci z najwyższym poparciem z pierwszej tury.

Przedterminowe wybory wójta gminy Kleszczów zostały ogłoszone po tym, gdy w maju NSA ostatecznie podtrzymał decyzję wojewody łódzkiego o wygaszeniu mandatu poprzedniej wójt Kazimiery T. Miało to związek z prawomocnym wyrokiem sądu warunkowo umarzającym postępowanie karne wobec niej w sprawie gminnych przetargów.

Wójt została odwołana w sierpniu ub. r. zarządzeniem zastępczym po tym, gdy jej mandatu nie uchylili radni gminy Kleszczów.

Kazimiera T. nie rządzi jednak gminą już od ponad dwóch lat - została zatrzymana w maju 2011 r. przez CBA i ABW w związku z nieprawidłowościami przy obrocie ziemią. T. wyszła z aresztu za kaucją w wysokości pół mln zł, ale sąd zawiesił ją w pełnieniu funkcji wójta.

Gmina Kleszczów określana jest jedną z najbogatszych w Polsce; na jej terenie działają kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów, a także polskie i zagraniczne firmy skupione w Kleszczowskich Strefach Przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Przedterminowe wybory w najbogatszej polskiej gminie