Przedwakacyjne ostatki na rynku sztuki

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 17-07-2013, 08:00

Domy aukcyjne opanowuje wakacyjna aura, ale zbiory można jeszcze uzupełnić podczas dwóch aukcji sztuki młodej i jednej dawnej.

W tym tygodniu odbędą się ostatnie aukcje w sezonie. Na kolejne trzeba będzie poczekać do drugiej połowy sierpnia. W czwartek będzie można licytować prace młodych artystów w warszawskiej Desie Unicum, a w sobotę w Sopockim Domu Aukcyjnym. W sobotę odbędzie się również licytacja malarstwa i rzemiosła w DA Ostoya.

Zobacz więcej

LETNIE KLIMATY W SDA: „Remember Summer 3”, akryl Małgorzaty Sęk, będzie licytowany w sopockiej Galerii Modern.

Desa Unicum zgromadziła 60 prac. Będą zarówno artyści już docenieni przez rynek, jak i dopiero debiutujący. Katalog otwierają prace z letnimi motywami: baśniowa „Noc świętojańska” Pauliny Zalewskiej i realistyczny „Głos oceanu” Katarzyny Celek. Do kupienia będzie też „Kompozycja” Agnieszki Sandomierz, absolwentki warszawskiej ASP, o której prace zaciekle walczono podczas ostatnich aukcji.

Desa Unicum zwraca uwagę na artystów, którzy pojawią się na rynku po raz pierwszy, zwłaszcza na warsztat perspektywicznego skrótu Sonii Ruciak w jej „Zapętleniu”. Artystka ma dobre podstawy. Jej dyplom z Malarstwa oraz Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce prezentowany był na ogólnopolskiej wystawie „Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2012 roku” w Gdańsku. Specjaliści podkreślają też warsztatową biegłość innego z debiutantów — absolwenta Wyższej Szkoły Opus Art w Sosnowcu Pawła Garwola.

Artysta zakończył naukę dyplomem z projektowania wizualnego i przestrzennego z wyróżnieniem. Dziś również maluje, fotografuje i rysuje komiksy. „Bez końca” — komiksowy debiutGarwola z tekstami Romana Lipczyńskiego zbierał znakomite recenzje. W maju ukazał się ciąg dalszy nieco surrealistycznej opowieści — „Chwila jak płomień”.

To niejedyni debiutanci, których prace pojawiły się w katalogu. Warto się również przyjrzeć pozostałym młodym twórcom: Krzysztofowi Nowickiemu, Rafałowi Rudko i Pawłowi Krzemińskiemu. Później może być drożej. Kto nie chce ryzykować, będzie miał też do wyboru prace artystów, których rynek już docenia: Tomasza Kołodziejczyka, Marty Frej, Grupy Twożywo czy Agnieszki Butkowskiej. W sopockiej Galerii Modern odbędzie się natomiast aukcja młodej sztuki wakacyjnej.

W katalogu niejedna z prac zawiera więc słowo „summer”. I nie chodzi tylko o akryl Bartłomieja Jarmolińskiego pod właśnie takim tytułem, ale również prace Małgorzaty Sęk — charakterystyczny dla twórczości artystki portret dziewczyny „Remember Summer 3” z ubiegłego roku i namalowany w ostatnich miesiącach widok portu „Summer”.

Małgorzata Sęk, absolwentka łódzkiej ASP, nie tylko maluje. Dwa lata temu ukończyła Edytorstwo i Rynek Książki w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Brała udział w V Biennale Ilustracji dla Dzieci w Lizbonie i wystawie ilustracji Seul International Book Fair. SDA zwraca uwagę na pracę Łukasza Ratajczyka z cyklu realizowanego w aplikacji Street View, dzięki której artysta wędruje po Stanach Zjednoczonych i upamiętnia najbardziej fascynujące go widoki. Zwolennicy sztuki dawnej mają szansę na uzupełnienie kolekcji w DA Ostoya. Zacznie się od Kossaków, ale będzie też „Portret Artura Swinarskiego” — pastel Witkacego ze znakomitą proweniencją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu