Przedwojenne obligacje w Trybunale Konstytucyjnym

opublikowano: 23-04-2007, 16:02

Niewykupieniem przez Skarb Państwa przedwojennych obligacji zajmie się we wtorek Trybunał Konstytucyjny (TK). Trybunał rozpozna połączone skargi trzech osób.

Przedwojenne obligacje nie były obsługiwane po 1945 r., co oznacza, że nie były wypłacane odsetki, ani też Skarb Państwa nie zwrócił kapitału pożyczonego od nabywców obligacji.

"Skarżący wystąpili zatem z żądaniem zapłaty na drogę postępowania sądowego. W przypadku Wiktora Z. Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że roszczenia skarżącego się przedawniły, a w przypadku Jolanty i Bogusława M., że naprawienie krzywd należy do ustawodawcy. Wniesione kasacje zostały odrzucone" - czytamy na stronach internetowych Trybunału.

"Zdaniem skarżących pobranie od obywatela określonej sumy pieniędzy z gwarancją jej zwrotu za odpowiednim oprocentowaniem, a następnie taka zmiana przepisów, aby pożyczki w ogóle nie trzeba było zwracać, stanowi nadużycie prawa z naruszeniem zasad prawa międzynarodowego i krajowego. Ponadto zdaniem skarżących zostały naruszone konstytucyjne zasady m.in. ochrony prawa własności i równej dla wszystkich ochrony praw majątkowych" - napisano w komunikacie przed rozprawą.

TK będzie orzekał w sprawie zgodności z konstytucją m.in. Kodeksu cywilnego, dekretu z 1949 r. o zaciąganiu nowych i określaniu wysokości nie umorzonych zobowiązań pieniężnych i ustawy o denominacji złotego z 1994 r.

W sprawach dotychczas wytaczanych Skarbowi Państwa przez właścicieli przedwojennych obligacji sądy orzekały na niekorzyść skarżących. Jednym z argumentów było przedawnienie roszczeń, sądy powoływały się też na trudną sytuację budżetu państwa. W sprawie, którą ministerstwo finansów przegrało w kwietniu 2002 r., skarżący wygrał z powodu błędów proceduralnych popełnionych przez resort.

We wrześniu ub.r. amerykański adwokat Ed Fagan złożył pozew w amerykańskim sądzie w związku z niewykupieniem przez nasz kraj przedwojennych obligacji skarbowych. Pozwanymi przez Fagana są polski rząd, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, miasto stołeczne Warszawa i Citibank (który żyrował zobowiązania polskiego rządu).

Stowarzyszenie Właścicieli Przedwojennych Obligacji Skarbu Państwa szacowało, że na rynku jest jeszcze około 5 proc. przedwojennych obligacji. Przed II wojną światową Skarb Państwa wyemitował obligacje o wartości ok. 2 mld zł. Szacowano też, że w dzisiejszym pieniądzu wartość przedwojennych obligacji może wynosić ok. 1 mld zł.

Polska jest jedynym krajem postkomunistycznym, w którym po 1989 r. nie przeprowadzono reprywatyzacji. Ustawę z marca 2001 r. zawetował prezydent Aleksander Kwaśniewski, a Sejm tego weta nie odrzucił. Obecny projekt ustawy reprywatyzacyjnej uwzględnia możliwość zwrotu części wartości utraconego majątku, ale nie dotyczy praw z papierów wartościowych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przedwojenne obligacje w Trybunale Konstytucyjnym