PRZEGLĄD PRASY -- 15 stycznia

Reuters
opublikowano: 15-01-2002, 08:16

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 15 stycznia. RZECZPOSPOLITA Mniejszościowe pakiety akcji skarbu państwa mają być wniesione do funduszu, który regwarantowałby kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz pomagał absolwentom w aktywizacji zawodowej. (s.B1) Wicepremier Marek Belka rozpoczął swoją wizytę w USA od

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 15 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Mniejszościowe pakiety akcji skarbu państwa mają być wniesione do funduszu, który regwarantowałby kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz pomagał absolwentom w aktywizacji zawodowej. (s.B1)

Wicepremier Marek Belka rozpoczął swoją wizytę w USA od rozmowy z prezesem Zarządu Rezerwy Federalnej Alanem Greenspanem. Belka powiedział, że Polska jest nadal zainteresowana kredytami z Banku Światowego, ale w ograniczonej skali "kilkuset milionów dolarów rocznie". (s.B1)

Ministerstwo Finansów zorganizuje w środę 16 stycznia przetarg na obligacje 10-letnie o stałym oprocentowaniu. Wartość nominalna papierów przeznaczoneych do sprzedaży wynosi 1,8 miliarda złotych. (s.B1)

Jak wynika z analizy przeprowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej, około trzech czwartych polskich gospodarstw rolnych nie będzie w stanie produkować konkurecyjnych wyrobów na rynek po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. (s.B2)

Magazyn "Twój Styl" dołączy do tytułów niemieckiej grupy prasowej H. Bauer. W poniedziałek spółka Wydawnictwa Prasowe Twój Styl sprzedała Bauerowi prawo do wydawania tego magazynu oraz dwóch innych tytułów i spłaciła 14 milionów dolarów długów swego właściciela, Polskiej Grupy Interim. (s.B3)

Inter Groclin Auto, spółka zajmująca się produkcją foteli i tapicerki samochodowej, uzyskał w ubiegłym roku 304 miliony złotych przychodów ze sprzedaży, realizując w ten sposób przygotowaną na 2001 rok prognozę. W tym czasie spółka zwiększyła zatrudnienie o ponad 50 procent. (s.B3)

Browar Strzelec nie rezygnuje ze stworzenia silnej grupy piwowarskiej złożonej z kilku średniej wielkości browaów. Będzie to jednak możliwe dopiero po uregulowaniu spraw własnościowych w lubelskim browarze Perła. (s.B5)

Józef Kozioł jest kandydatem polskich akcjonariuszy BOŚ na stanowisko prezesa banku. Kozioł był prezesem BOŚ przez pięć lat. Prezesa będzie musiał zaakceptowć największy zagraniczny akcjonariusz, szwedzki Skandinavska Enskilda Banken (SEB). (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta zastanawia się, czy jednym z tematów rozpoczynajacej się w środę wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina będzie tajemniczy projekt uruchomienia linni kolejowej łączącej Rosję z Europą Zachodnią. (s.16)

Francuski koncern Valeo chce przenieść część produkcji chłodnic za Szwecji do Skawiny koło Krakowa. Będą one wyutwarzane w nowo wybudowanym zakładzie, ale według władz polskiego odziału firmy jeszcze za wcześnie, by szacować, o ilu pracowników zwiększy się zatrudnienie. (s.17)

Szwedzka Telia, największy akcjonariusz Natii, posiadający 48 procent jej akcji, jest gotowa uczestniczyć w planowanej emisji do 600 milionów akcji polskiej spółki. Prawnik Telii zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja zależy od porozumienia z wszystkimi zainteresowanym stronami. (s.21)

W poniedziałek przewodniczący KPWiG Jacek Socha zapowiedział, że wystąpi jako prokurator w sprawie Elektrimu. Tymczasem firma Law Debenture Trust Corporation, powiernik obligacji zamiennych Elektirmu, złożyła w brtytyjskim sądzie pozew przeciw spółce, żądając spłaty 479,3 miliona euro, czyli całej wartości emisji. (s.21)

PRAWO I GOSPODARKA

W ubiegłym roku deficyt Polski w handlu z Rosją wyniósł prawdopodobnie około 3,7 miliarda dolarów. Osiągnął więc poziom z roku poprzedniego, w którym ujemne saldo obrotów towarowych było rekordowe. (s.1 i 3)

Opel Polska wyprodukuje w 2002 roku 70.000 sztuk modelu agila zamiast planowanych 77.000. Fabryka w Gliwicach zwolni od grudnia 2001 roku do czerwca 2002 roku 420 osób, czyli o 70 więcej, niż zakładała. (s.1 i 3)

Obroty Oracle Polska wyniosły w 2001 roku 270,1 miliona złotych. Prawie połowa przychodów pochodzi z firm działających w branży teleinformatycznej. Największy kontrakt zawarty przez Oracle Polska to umowa z TPSA. (s.4)

Amerykański koncern Smithfield Foods wraz z dwoma spółkami zależnymi Animpol i SF Holding ogłosił publiczne wezwanie do sprzedaży 6,57 procent akcji Animeksu. Wzywający zaproponowali cenę 2,30 złotego za akcję. Zapisy potrwają od 23 stycznia do 22 lutego. (s.10)

PARKIET

W tym tygodniu Nafta Polska oceni stan rozmów z węgierskim koncernem MOL i podejmie dalsze kroki w sprawie sprzedaży pakietu akcji PKN Orlen. Finalizacja prywatyzacji płockiego koncernu nie nastąpi jednak wcześniej niż w kwietniu lub maju. 12 stycznia skończył się okres wyłączności negocjacyjnej MOL-a na zakup 17,6 procent akcji PKN. (s.3)

Już w pierwszym kwartale 2002 roku mają zostać ogłoszone pierwsze przetargi związane z dostosowaniem infrastruktury polskiej armii do standardów NATO. Wydatki z tym związane w ciągu siedmiu lat sięgną 500-600 milionów dolarów i duża ich część prezypadnie spółkom IT. (s.4)

PULS BIZNESU

Atlas i Lafarge Nida Gips mogą zerwać współpracę, gdyż budowna przez polską spółkę fabryka płyt gipsowych oznaczałaby zerwanie z francuksim koncernem cichego układu o podziale rynku. (s.3)

Narasta napięcie między akcjponariuszami Elektrimu skupionymi wokół BRE Banku a Vivendi. Coraz więcej osób podejrzewa, że Francuzi dążą do upadłości holdingu. W tle jest również konflikt w zarządzie spółki. (s.4)

Podczas najbliższego NWZA Kopexu, które odbędzie się 14 lutego, zapadnie decyzja o odwołaniu zarządu spółki. MSP, mające 80 procent głosów na walnym, dokona zmian na stanowisku prezesa. Nieoficjalnie wiadomo, że minister skarbu ma trzech kandydatów na to stanowisko. (s.6)

W ubiegłym roku sześć polskich autobanków podpisało 54.100 umów o wartości 1,16 miliarda złotych. Kryzys na rynku samochodowym wpłynął na obniżenie ich wyników. Wyjątkiem jest Volkswagen Bank Polska, który zwiększył akcję kredytową o ponad 30 procent. (s.7)

Pomyślny debiut połączonego BPH i PBK, zdaniem analityków, może stanowić impuls dla kolejnych fuzji spółek giełdowych. Byłby to optymistyczny sygnał dla warszawskiego rynku. (s.24)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane