PRZEGLĄD PRASY -- 16 grudnia

Piotr Kuczyński
opublikowano: 16-12-2003, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 16 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Choć Polska będzie przeznaczała każdego roku blisko 200 milionów euro na utrzymanie unijnych urzędników, żadna instytucja wspólnoty nie będzie miała siedziby w naszym kraju. W sobotę przywódcy państw należących do Unii podzielili między sobą lokalizacje kolejnych dziewięciu agencji. (s.1,B1)

Minister finansów Andrzej Raczko poinformował, że wzrost PKB w 2003 roku może wynieść 3,6 procent w porównaniu z 3,5 procentami zapisanymi w budżecie. W trzecim kwartale wyniesie 4,1, a w czwartym 4,4 procent. Z wstępnych danych wykonania budżetu w 2003 roku wynika, że po jedenastu miesiącach deficyt został zrealizowany w 91 procentach planu. (s.B2)

Fabryka Mebli Andrzeja Gwina, Huta Oława, Orion, Impel i Zakłady Mięsna Tarczyński to przedsiębiorstwa które zdaniem "Rzeczpospolitej" zasługują na tytuł najlepszej firmy województwa dolnośląskiego. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Tuż po fiasku brukselskiego szczytu sześć najbogatszych krajów Unii zażądało zamrożenia wydatków unijnego budżetu po 2007 roku. To zaś oznaczałoby, że Polska i Hiszpania dostaną mniej pieniędzy na biedne regiony. Stanowisko takie może przeszkodzić w jednogłośnym przyjęciu budżetu unijnego w 2005 roku. (s.1)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę kredytową na 600 milionów euro z konsorcjum banków koordynowanych przez BNP Paribas, poinformował wczoraj polski monopolista gazowy. Kredyt został zaciągnięty na dwa lata, z możliwością przedłużenia o jeden rok. (Gospodarka, s.3)

Wiceminister skarbu Tadeusz Soroka poinformował, że Polski Koncern Nawozowy zostanie utworzony w styczniu. W jego skład weszłyby nawozowe części zakładów azotowych w Puławach, Kędzierzynie, Tarnowie oraz zakładów chemicznych w Policach. (Gospodarka, s.3)

PARKIET

Dziś rada nadzorcza Ciechu ma zaakceptować strategię rozwoju spółki. Firma planuje debiut giełdowy we wrześniu 2004 roku. Wyemituje akcje za 100-200 milionów złotych. Za pieniądze ściągnięte z rynku chce kupić Zachem, Police albo Sarzynę. Nie wyklucza przejęcia firmy sodowej z Niemiec. Na sprzedaż wystawi aktywa spoza sektora chemicznego. (s.1)

PULS BIZNESU

PKN Orlen zainwestuje 256 milionów złotych w zwiększenie produkcji etylenu i propylenu. Orlen chce też zaangażować Anwil w konsolidację branży chemicznej. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 16 grudnia