PRZEGLĄD PRASY -- 19 grudnia

19-12-2003, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 19 grudnia

RZECZPOSPOLITA

Unia Europejska chciała uruchomić fundusze strukturalne dla Polski już od pierwszego stycznia, aby ograniczyć ryzyko utraty pomocy. Tak się jednak nie stanie. Rząd nie skończył na czas niezbędnych przygotowań. Środki z funduszy strukturalnych i funduszy spójności będą nam wypłacane dopiero od maja 2004 roku. (s.1, B1)

W czwartek rozpoczęto zapisy na 1,3 miliona akcji serii C Grupy ATM SA. W transzy kwalifikowanej zgłoszenia były dziesięciokrotnie większe niż liczba oferowanych akcji. Grupa ma silną pozycję na rynku produkcji telewizyjnych, dobre wyniki finansowe i daje perspektywy wypłaty dywidendy. (s.B4)

Pekao SA objęło wczoraj siedmioletnie obligacje o wartości 400 milionów dolarów wyemitowane przez skarb państwa. Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów zorganizowało emisję skierowaną tylko do wybranych inwestorów i bez przetargu. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Inter Cars, największy polski dystrybutor części do samochodów planuje debiut na warszawskiej giełdzie. Będzie to możliwe najwcześniej pod koniec kwietnia. Wabikiem dla inwestorów może okazać się liberalizacja handlu częściami samochodowymi w Unii Europejskiej i zwiększający się krajowy rynek samochodowy. (s.30)

Rządowe plany rozwoju szybkiego internetu przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury zakładają, że w Polsce w 2006 roku będzie prawie 1,6 miliona użytkowników dostępu szerokopasmowego. Zastrzeżenie do tej strategii zgłasza Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, zrzeszająca około 180 polskich firm teleinformatycznych. (s.32)

PARKIET

Wczoraj Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało doradcę przy prywatyzacji Polmosu Białystok. Decyzja w sprawie sposobu sprzedaży akcji może zapaść na przełomie marca i kwietnia 2004 roku. MSP nie wyklucza przeprowadzenia oferty publicznej i wprowadzenia Polmosu na giełdę. (s.4)

W przyszłym roku grupa BRE chce awansować z piątej pozycji na czwartą w rankingach największych pod względem wartości aktywów polskich banków, zapowiada prezes Wojciech Kostrzewa. Będzie to możliwe dzięki przejęciu wszystkich walorów Rheinhyp-BRE oraz wzrostowi akcji kredytowej. (s.5)

PULS BIZNESU

Drobni akcjonariusze Wirtualnej Polski zażądali od TP Internet odkupienia swoich akcji za 230 milionów złotych. Szef TP Internet mówi, że argumentacja mniejszościowych akcjonariuszy jest zupełnie nietrafiona. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 19 grudnia