PRZEGLĄD PRASY -- 27 grudnia

MCI Management SA
27-12-2001, 07:53

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 27 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Z sondażu PBS, przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej, 44 procent społeczeństwa uważa, że SLD nie realizuje przedwyborczych zapowiedzi. Natomiast 68 procent ankietowanych nie zgadza się z tezą, że rząd chroni osoby najuboższe przed skutkami kryzysu. (s.A1)

Prywatyzacja firm branży zbrojeniowej ma być powiązana z zakupami sprzętu dla armii i umowami kompensacyjnymi. Według Ministerstwa Skarbu jest to jedyny sposób na sprzedaż spółek zbrojeniowych i lotniczych. (s.B4)

Publiczne wezwania na akcje Exbudu, Drosedu i Delii są częścią planu wyprowadzenia tych spółek z giełdy. Większościowi akcjonariusze doszli do wniosku, że nie mają interesu w utrzymywaniu na parkiecie należących do siebie firm. W ich ślady pójdą prawdopodobnie inni. (s.B4)

Klienci otwartych funduszy emerytalnych coraz częściej decydują się na zmianę OFE. W tym roku uczyniło to prawie 180.000 osób, z czego ponad 80.000 zmieniło fundusz w ostatnim, listopadowym transferze. Przedstawiciele OFE mają nadzieję, że nie jest to początek wojny transferowej. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Inwestorzy zagraniczni obecni w Polsce chcą się włączyć w promocję integracji z UE. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Gazeta, przedsiębiorcy zrzeszeni w EU Forum (blisko 1.700 dużych i średnich inwestorów) nie wykluczają, że w 2002-2003 będą współfinansować kampanię promocyjną. (s.15)

W piątek Fortis Bank Polska podpisał z EBOiR umowę kredytową na 20 milionów euro. Dzięki temu mali i średni przedsiębiorcy będą mieli ułatwiony dostęp do kapitału. Umowa jest częścią projektu SME Finance Facility. 1,5 miliona euro pochodzi ze środków UE. (s.15)

Stanisław Gomułka, doradca ministra finansów Marka Belki uważa, że szacunek dla konstytucyjnego podziału władzy wymaga powściągliwości członków rządu i parlamentu w ocenie decyzji RPP, nawet, gdy są one uznawane za błędne. (s.19)

KGHM Polska Miedź kupił obligacje na okaziciela Telefonii Lokalnej, działającej pod marką Dialog, o wartości 115 milionów złotych. W najbliższym czasie KGHM pożyczy trzeciemu w Polsce operatorowi telefonii stacjonarnej maksymalnie 915 milionów złotych i 43,5 miliona dolarów. (s.21)

PRAWO I GOSPODARKA

Rząd ocenia przyszłoroczny wzrost gospodarczy na jeden procent. Spośród innych prognoz najbardziej optymistyczny jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przewiduje tempo 2,2 procent. W tym roku Polska najprawdopodobniej osiągnie 1,5 procent wzrostu. (s.1)

Giełda traci prestiż, a obecność na parkiecie już nie nobilituje, lecz przysparza dodatkowych, zbędnych kosztów. W 2001 roku tylko osiem spółek zdecydowało się zadebiutować na GPW. Równocześnie cztery podmioty zniknęły z tabel giełdowych. Równie słabym rokiem był rok 1999. (s.1)

W 2002 roku Ministerstwo Skarbu będzie prowadziło blisko 100 projektów prywatyzacyjnych. Znaczna część z nich dotyczyć będzie podmiotów, których proces prywatyzacyjny zaczął się w mijającym roku. Wpływy z tego tytułu mają w przyszłym roku wynieść 6,8 miliarda złotych. (s.2)

Polfa Kutno i jeleniogórska Jelfa, producenci farmaceutyków, planują pozyskać inwestora strategicznego. Proces badania Polfy Kutno przez potencjalnych inwestorów zakończył się w grudniu. Niewykluczone, że niedługo będzie znana nazwa jej inwestora, o co nie będzie łatwo w przypadku Jelfy. (s.5)

Prezes GPW Wiesław Rozłucki oczekuje, że ewentualna prywatyzacja warszawskiej giełdy dokona się w 2002 lub 2003 roku. Dodał, że plan giełdy przewiduje, iż w przyszłym roku wejdzie na nią 7-8 spółek. Rozłucki chce w 2002 roku uprościć sposób wchodzenia na GPW. (s.6 dodatku "Prognozy 2002")

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCI Management SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 27 grudnia