PRZEGLĄD PRASY -- 29 stycznia

Piotr Kuczyński
29-01-2004, 08:05

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 29 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Na razie zmian kadrowych w TVP nie będzie. Najważniejsze jest, aby telewizja realizowała swoją misję: była powszechna, oferowała różnorodność i wysoką jakość usługi. Dziennikarze będą obiektywni, wnikliwi i bezstronni - tak wyobraża sobie telewizję publiczną Jan Dworak, nowy prezes TVP. (s.2)

Nowym ministrem skarbu został Zbigniew Kaniewski. Wczoraj, jako czwarty już szef tego resortu w gabinecie Leszka Millera odebrał z rąk prezydenta swoją nominację. Premier Leszek Miller powiedział wczoraj, że oczekuje od niego przyspieszenia prywatyzacji w sektorze chemicznym, naftowym, energetycznym i paliwowym. (s.B1)

Polska może stracić nawet połowę wartych w tym roku około 1,3 miliarda euro unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników i funduszy na rozwój obszarów wiejskich. Na kilka tygodni przed ostatecznym terminem po pomoc zgłosiło się cztery razy mniej rolników niż uzgodniono to z Brukselą. (s.B1)

W tym roku skarb państwa, który ma ponad 75 procent akcji Kopeksu, może sprzedać swoje udziały w tej spółce. Kupnem zainteresowane są dwie duże polskie grupy kapitałowe, wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Akcje należące do skarbu państwa nie muszą być sprzedawane za gotówkę, ale mogą być zamienione na udziały w spółce przejmującej Kopex.(s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Zbigniew Kaniewski, nowy minister finansów nie chce jeszcze przyznawać, że w których spółkach istnieje problem "nieodpowiednich przedstawicieli skarbu państwa". Wszystkie projekty prywatyzacyjne, które nie budzą wątpliwości, natychmiast zostaną zrealizowane. Będę brał odpowiedzialność za moje decyzje, ale zależy mi też na współpracy z premierem, mówi. (s.21)

Aż 1,22 miliarda złotych zysku netto miał w zeszłym roku PKO BP, największy bank detaliczny w Polsce. Rekord należący od dwóch lat do tej spółki jest tylko o 30 milionów złotych większy. Firma myśli o ekspansji za granicę, chce przejąć lwowski Kredyt Bank Ukraina. (s.21)

PARKIET

Decyzja w sprawie G8 musi zapaść szybko. PKO BP trzeba jak najszybciej wprowadzić na giełdę. Należy też rozważyć możliwość koncentracji wszystkich instytucji finansowych, abyśmy byli konkurencyjni na rynkach europejskich, mówi w wywiadzie dla "Parkietu" Zbigniew Kaniewski, nowy minister skarbu. (s.2)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli 75 milionów euro pożyczki Zespołowi Elektrowni PAK. Elektrim, który ma 38,5 procent akcji PAK-u, zgromadził już 120 milionów euro na dokończenie inwestycji w elektrowni. Brakuje jeszcze 450 milionów euro. (s.5)

Belgijska grupa bankowo-ubezpieczeniowa KBC zamierza zwiększyć efektywność polskiego Kredyt Banku. Chce aby spółka odzyskała w tym roku rentowność i nie zamierza jej sprzedawać. Nie chcemy zmieniać nazwy spółki, rozważamy jednak zaakcentowanie jej przynależności do grupy KBC, mówi w wywiadzie wiceprezes Andre Bergen. (s.3)

PULS BIZNESU

W ostatniej chwili w przyjętym we wtorek planie racjonalizacji wydatków pojawił się zapis o zwiększeniu składek na ZUS dla samodzielnych przedsiębiorców o wysokich dochodach. Dzięki temu rząd chce ograniczyć dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2005 roku o 600 milionów złotych. Przedsiębiorcy są zaskoczeni. (s.3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PRZEGLĄD PRASY -- 29 stycznia