PRZEGLĄD PRASY -- 3 października

opublikowano: 03-10-2003, 07:58

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 3 października.

RZECZPOSPOLITA

W przyszłym roku koncern Scania chce przenieść z Katrienholm w Szwecji do Polski produkcję nadwozi autobusów. Podobnie jak inni inwestorzy, Sacania także będzie inwestować w nowoczesne urządzenia i technologie, co nie przyczyni się do znaczącego wzrostu zatrudnienia. (s.B1)

Polska ma najwięcej zaległości w dostosowaniu się do wymagań unijnych. Piątego listopada Komisja Europejska przedstawi raport na temat 10 krajów akcesyjnych. Na razie komisarz Guenter Verheugen jest optymistą. (s.B2)

Ponad sześćdziesiąt samochodów Honker chciałaby w Polsce kupić za amerykańskie pieniądze iracka policja. Odbiorca potrzebowałby samochodów bardzo szybko, ale producent ma kłopoty. (s.B3)

Austriacki bank Kommunalkredit otworzył wczoraj swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Instytucja ta specjalizuje się w finansowaniu sektora publicznego. W Austrii bank pomógł np. obniżyć dług publiczny i deficyt budżetowy. (s.B7)

Niezależni operatorzy, którzy teoretycznie od pierwszego października mogą świadczyć klientom Telekomunikacji Polskiej usługi dostępu do sieci komórkowych, są rozgoryczeni. Twierdzą, że mimo iż minister infrastruktury nie wydał na czas odpowiedniego rozporządzenia, świadczenie takich usług jest możliwe na podstawie innych obowiązujących przepisów. (s.B3)

GAZETA WYBORCZA

W latach 2007-13 możemy dostać z unijnego budżetu dużo mniej, niż się spodziewaliśmy, a nasza składka wzrośnie, jeśli Unia zatwierdzi rozważane rozwiązania. Z debaty budżetowej w Komisji Europejskiej wynika dla Polski jeden wniosek - musimy jak najszybciej włączyć się do tej dyskusji. (s.23)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na fuzję Grupy Żywiec z należącymi do austriackiego Brau Union browarami Van Pur, Kujawiak i Królewskie. W efekcie udział w Żywca w rynku wzrośnie z 32 do ok. 37 procent, co pozwoli odzyskać pozycję lidera w branży. (s.24)

PARKIET

Ster-Projekt pod koniec przyszłego tygodnia podpisze umowę z Grupą Onet, dotyczącą przejęcia kontroli nad spółką DRQ. Wartość tej akwizycji przekroczy 50 milionów złotych, co czyni ją jedną z największych tegorocznych przejęć z branży IT. (s.1)

Ministerstwo Finansów jest skłonne do przesunięcia terminu wejścia podatku od zysków z giełdy o sześć miesięcy, czyli na pierwszego lipca przyszłego roku. Przeciwna temu jest jednak większość posłów z Komisji Finansów Publicznych, która wczoraj głosowała poprawki do ustawy o PIT. (s.1)

Dr Witt, producent soków i napojów, już za rok może być spółką giełdową. Wczoraj firma sfinalizowała zakup zakładu produkcyjnego w Braniewie. (s.5)

PULS BIZNESU

Powraca pomysł połączenia Optimusa z JTT - dwóch do niedawna największych polskich producentów PC w sumie dostarczających na rynek ponad 100 tysięcy komputerów. Według nieoficjalnych informacji Pulsu Biznesu, chodzi o objęcie przez Optimusa przygotowywanej właśnie nowej emisji akcji JTT. (s.4)

- Istnieje szansa, że w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa znajdzie się jeszcze miejsce na oszczędności - stwierdził Ryszard Michalski, wiceminister finansów. Wracają nadzieje na ograniczenie zaplanowanych na przyszły rok wydatków państwa które zgodnie z projektem budżetu wynoszą 198,2 miliarda złotych. (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 3 października