PRZEGLĄD PRASY -- 5 lutego

Piotr Kuczyński
05-02-2004, 08:01

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 5 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rząd wycofał się z planu obniżenia zasiłków chorobowych, dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". To kolejne ustępstwo w stosunku do pierwotnej wersji programu wicepremiera Jerzego Hausnera. Jednocześnie na mniejszą skalę, niż planowano, ograniczono wydatki na świadczenia przedemerytalne. (s.B1)

Ponad 5300 tysięcy egzemplarzy wyniosła średnia sprzedaż "Faktu" w grudniu, wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Daje to dziennikowi pierwsze miejsce wśród gazet ogólnopolskich, zajmowane dotychczas przez "Gazetę Wyborczą". Jest to rekordowy wynik otrzymany od początku istnienia Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. (s.B1)

Być może do Iraku nie trafią wcale polskie honkery, lecz rumuńskie aro lub ukraińskie UAZy. Przyczyną są niejasności związane z cesją praw do produkcji Honkera oraz fakt, że właścicielem koncesji na wytwarzanie auta pozostaje syndyk upadłego przedsiębiorstwa. (s.B2)

GAZETA WYBORCZA

2003 rok był rekordowy dla rynku kredytów mieszkaniowych, Banki pożyczyły na te cele około 12 miliardów złotych. To kwota aż o 40 procent wyższa niż rok wcześniej. PKO BP zachował pozycję lidera ale konkurencja może wkrótce go przegonić. BPH PBK na przykład podwoił swój wynik w stosunku do 2002 roku. (s.18)

Tylko 0,025 procent dochodu narodowego brutto Unii będzie kosztować kraje "starej" Europy w 2004 roku rozszerzenie wspólnoty. Najwięcej zapłaci za to Polska, poinformowała wczoraj w Brukseli komisarz UE do spraw rozszerzenia Michaela Schreyer. Po odjęciu składki przepływy finansowe do nowych państw członkowskich powinny wynieść około 12-15

miliardów euro. (s.19)

PARKIET

Wicepremier Jerzy Hausner uważa sytuację na rynku walutowym za chwiejną. Nie chce dopuścić, aby przekroczony został poziom 55 procent relacji zadłużenia kraju do PKB. Obawia się, że jeżeli złotówka osłabnie może to okazać się niewykonalne. Pierwsze pozytywne głosowania nad planem racjonalizacji wydatków mogą jednak uspokoić rynki. (s.7)

PULS BIZNESU

Mariusz Łukasiewicz, prezes Eurobanku i Leszek Czarnecki, właściciel Górnośląskiego Banku Gospodarczego, mogą połączyć swoje banki. Po integracji z Unią Europejską czekają nas kolejne fuzje, przypuszcza prezes Związku Banków Polskich Andrzej Wolski. Fala fuzji może porwać Millenium, Fortis Bank i DZ Bank.(s.4,5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22

653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 5 lutego