PRZEGLĄD PRASY -- 7 sierpnia

Marek Druś
opublikowano: 07-08-2001, 08:42

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie we wtorek 7 sierpnia z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwo Finansów zwiększy wartość sprzedawanych obecnie trzyletnich obligacji detalicznych o zmiennnym oprocentowaniu z 600 milionów złotych prawdopodobnie do jednego miliarda złotych. Inwestorzy w ciągu czterech dni sprzedaży wykupili papiery warte ponad 280 milionów złotych. (s. A1, B1)

Fiskus ma skontrolować firmę Hellena SA, która stosuje preferencyjną 7-procentową stawkę VAT na produkowane przez siebie napoje bezalkoholowe, dowiedziała się gazeta. Pozostali producenci napojów o takim składzie, stosują stawkę podstawową, czyli 22 procent. (s. B1)

Od kilku lat operatorzy lokalni wystawiają swym abonentom faktury, na których wyszczególnione są usługi międzymiastowe i międzynarodowe świadczone przez TPSA. TPSA odmówiła wystawiania podobnych faktur niezależnym opetatorom zasłaniając się ustawą o VAT. (s. B2)

Andrzej Komorowski, główny lekarz weterynarii kraju poinformował w poniedziałek, że straty wśród zwierząt gospodarskich spowodowane powodzią są niewielkie. (s. B2)

W pierwszym półroczu 2001 roku Zakłądy Samochodowe Jelcz sprzedały 130 autobusów, czyli o 41 procent mniej niż przed rokiem. Spółka nie planuje jednak dalszych zwolnień. Od marca z firmy odejść musiało 380 osób. (s. B3)

Grupa przedstawicieli wyższej kadry kierowniczej BRE Banku podpisała umowę o wspólnym inwestowaniu w akcje swojej firmy. Inwestycja ma charakter portfelowy i spowodowana jest niską ceną akcji. (s. B4)

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) zażądała zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy BGŻ w celu rozpatrzenia sytuacji finansowej banku i jego dokapitalizowania. To już drugie takie żądanie KNB w stosunku do BGŻ.(s. B4)

GAZETA WYBORCZA

Sąd w Katowicach orzekł w poniedziałek, że dwaj byli prezesi Banku Śląskiego mają zapłacić pół miliona złotych odszkodowania za niezachowanie należytej staranności przy prywatyzacji banku. (s. 1, 15)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił w poniedziałek prezesom czterech spółek cukrowych, że ich porozumienie miało doprowadzić do wzrostu cen cukru na rynku poprzez ograniczenie sprzedaży. (s. 1)

Polish Enterprise Fund IV z grupy Enterprise Investor zainwestował 25 milionów dolarów w słowacką firmę Globtel, czołowego w tym kraju operatora telefonii komórkowej GSM posiadającego przeszło 900.000 abonentów.(s. 17)

PRAWO I GOSPODARKA

Ostatnio przyjęte ustawy, które zwiekszają udział kwot sztywnych w budżecie mogą zwiększyć koszty budżetu o 6-10 miliardów złotych, szacują analitycy. Może to spowodować wzrostu deficytu budżetowego w 2002 roku do ponad 50 miliardów złotych. (s. 1)

Do końca bieżącego miesiąca indeks WIG wzrośnie do 13.880 punktów z obecnych 13.073 punktów, wynika z ankiety gazety. Na koniec roku wartość WIG-u ma wynieść 16.994 punkty, a w połowie 2002 roku 17.744 punktów.(s. 1)

Trzej operatorzy telefonii stacjonarnej Netia, Dialog i El-Net złożyli podanie do ministra gospodarki Janusza Steinhoffa o zamianę zobowiązań koncesyjnych na zobowiązania inwestycyjne. Ich zdaniem dałoby to efekt w postaci 700.000 nowych linii telefonicznych oraz wzrost zatrudnienia. (s. 1)

Agora zamierza przeanalizować nową ofertę, jaką AMS skieruje we wrześniu 2001 roku do inwestorów. (s. 15)

PARKIET

Zbudowanie aliansu z PKN Orlen, OMV oraz MOL jest obecnie niemożliwe, wynika z nieoficjalnych informacji gazety. PKN orlen zostanie prawdopodobnie połączona z jedną z dwóch wymienionych wyżej spółek. (s. 1)

PULS BIZNESU

We wtorek zarządu Yawalu i Pagedu przedstawią szczegóły fuzji giełdowych holdingów. Obie firmy kontroluje Edmund Mzyk. (s. 3)

Zgodnie z programem restrukturyzacji górnictwa i przetwórstwa siarki z dniem 1 września w stan likwidacji zostaną postawione Kopalnie i Zakłady Przetwórstwa Siarki Tarnobrzeg, w tym kopalnia Jeziórko. (s. 5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 7 sierpnia