PRZEGLĄD PRASY -- 9 września

Kujawska Fabryka Manometrów KFM S.A.
opublikowano: 09-09-2002, 07:49

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 9 września.

RZECZPOSPOLITA

Proponowana przez rząd nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne wzbudza duże kontrowersje wśród operatorów. Niektóre proponowane zmiany krytykują nie tylko operatorzy alternatywni i komórkowi, ale także TPSA. We wtorek zmianami w ustawie ma się zająć podkomisja łączności, która wyda opinię dla Komisji Europejskiej (KE). (s.B1) Po dwóch latach porównywalnego - lub nawet niższego - tempa wzrostu gospodarczego wobec państw UE, Polska ponownie zaczyna doganiać Wspólnotę, jeśli chodzi o poziom rozwoju. Ze wstępnych danych wynika, że w tym roku Unia rozwija się w tempie 0,7 procent, a polska gospodarka 0,9-1,0 procent. (s. B1)

Rząd chce, by wszystkie polskie mleczarnie miały prawo do prowadzenia oddzielnie skupu zarówno mleka spełniającego sanitarne normy UE, jak i tego, które im nie odpowiada. Bruksela twierdzi, że wówczas nie da się zagwarantować bezpieczeństwa eksportowanego do Unii polskiego nabiału. (s.B3)

W sierpniu - w opinii ankietowanych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) przedsiębiorców - nastąpiła poprawa koniunktury gospodarczej. Jej wskaźnik wyniósł 2,9 i był o 7,2 punktu wyższy niż w lipcu oraz o 18,7 punktu wyższy niż w sierpniu 2001 roku. (s.B3)

Przedstawiciele Moskiewskiej Fabryki Śmigłowców MIL, która jest wytwórcą helikopterów z rodziny Mi, proponują polskiemu rządowi dostosowanie tych maszyn, będących na wyposażeniu polskiej armii, do standardów NATO. (s.B4)

W pierwszym półroczu firmy ubezpieczeniowe w Polsce zanotowały najniższy wzrost składki w ciągu ostatnich 10 lat, wynika z opracowania Rzeczpospolitej. Wydatki na polisy majątkowe były zaledwie o jeden procent wyższe niż przed rokiem. W ubezpieczeniach na życie wzrost ten wyniósł dziewięć procent. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Przyszłoroczny deficyt budżetowy nie przekroczy 40 miliardów złotych, a wzrost PKB osiągnie blisko trzy procent, zapewniał w sobotę - ostatnim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy - minister finansów Grzegorz Kołodko. Prezes NBP, Leszek Balcerowicz uznał te prognozy za optymistyczne, ale realne. (s.22)

Dziś wchodzi w życie znowelizowana ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych, która pozwoli tym bankom podjąć równorzędną walkę konkurencyjną z bankami tradycyjnymi. Do tej pory powstały trzy banki hipoteczne, HypoVereinsbank, Rheinhyp-BRE oraz Śląski Bank Hipoteczny SA. (s.23)

Łączny zysk wypracowany przez giełdowe spółki w ostatnim roku odpowiada zaledwie 1,0 procent ich wartości rynkowej. To najmniej od wielu lat. Wskaźnik Cena/Zysk przekroczył wartość 92. (s.30)

PULS BIZNESU

Według nieoficjalnych informacji, koncern energetyczny RWE wycenia pakiet 85 procent akcji Stoenu na 1,6 miliarda złotych. Od dzisiaj do końca miesiąca Niemcy mają czas na wynegocjowanie z resortem skarbu warunków umowy prywatyzacyjnej. (s.3)

Nie będzie fuzji Banku Pocztowego z PKO BP. Pocztowy zamierza rozwijać się samodzielnie, jednak w tym celu konieczne jest jego szybkie dokapitalizowanie. (s.4)

Ster-Projekt będzie oferował w Polsce scentralizowane systemy bankowe norweskiej firmy EDB. Warszawska spółka zapowiada, że złoży ofertę PKO BP, jeśli bank ogłosi przetarg. we wtorek Ster-Projekt zaprezentuje nową strategię opracowaną przez doradców z McKinseya. (s.10)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kujawska Fabryka Manometrów KFM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu