Czytasz dzięki

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 25-09-2020, 15:32

Rynki przeszły w fazę redukcji ryzykownych pozycji pod naporem czynników fundamentalnych i technicznych. Impas w negocjacjach pakietu fiskalnego w USA raczej nie zostanie przerwany aż do wyborów prezydenckich. Tymczasem Europa zmaga się z drugą falą zachorowań na COVID-19. Niepewność o perspektywy globalnego ożywienia będzie przenikać przez odczyty makro w najbliższych dniach.

Przyszły tydzień: debata prezydencka w USA, NFP, ISM/PMI dla przemysłu, Lagarde z EBC, brexit

Jeśli Kongres USA nie uchwali pakietu fiskalnego albo Fed nie ugnie się pod presją zawirowań rynkowych i zainterweniuje, cały tydzień przyjdzie nam czekać na raport z rynku pracy (pt). Oczekuje się piątego miesiąca z rzędu odbudowy miejsc pracy i spadku stopy bezrobocia, choć przy postępującym wytracanie tempa poprawy. Indeks ISM dla przemysłu (czw) prawdopodobnie potwierdzi pozytywne sygnały z regionalnych indeksów koniunktury, podkreślając lepszą sytuację ekonomiczną w USA niż w Europie. Przyszły tydzień przyniesie pierwszą debatę prezydencką (śr), gdzie spór o nominację do Sądu Najwyższego będzie jednym z gorętszych tematów.

W strefie euro rewizja PMI dla przemysłu (czw) przyniesie odrębne odczyty dla Hiszpanii i Włoch, ale to dane z sektora usługowego w kolejnym tygodniu powiedzą więcej o nastrojach w dobie drugiej fali pandemii. Inflacja CPI (pt) wskaże na stłumioną presję inflacyjną. Europejski Bank Centralny organizuje konferencję, w trakcie której przemawiać prezes Lagarde (śr). Szefowa EBC będzie też zdawać sprawozdanie z prac banku w PE (pon). EUR/USD był jednym z głównych wehikułów sprzedaży dolara i teraz pozostaje najbardziej wrażliwy na kontynuację korekty.

Dla funta kluczowe będą rozstrzygnięcia w sprawie brexitu. W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędzie się finałowa runda negocjacji handlowych, a jednocześnie parlament brytyjski będzie omawiał szczegóły ustawy Internal Market Bill, która może zaprzepaścić jakiekolwiek porozumienie z UE. Mimo to rynek funta w dalszym ciągu liczy na ugodę na ostatnią chwilę (tj. do 17 października), choć po ostatnich zawirowaniach pozytywny scenariusz nie jest ujęty w cenie.

Z Polski otrzymamy indeks PMI dla przemysłu (czw), gdzie liczymy na wzrost w ślad za mocną postawą sektora przemysłowego w Niemczech. Inflacja CPI (czw) prawdopodobnie pozostanie blisko 3 proc., nie wywierając żadnej presji na decyzjach RPP. Złoty traci przez generalną ucieczkę od ryzykownych aktywów.  Choć fundamenty sugerowałyby niższe poziomy EUR/PLN, to dopóki nastroje globalne są negatywne, nie ma co walczyć z trendem.

Poza tym w mniejszych gospodarkach G10 nie ma zbyt wiele kluczowych odczytów, które mogłoby wyraźnie wpłynąć na rynek walutowy. Wśród nich: sprzedaż detaliczna ze Szwecji (pon) i Norwegii (pon), PKB z Kanady (śr) i sprzedaż detaliczna z Australii (pt). W efekcie kierunek dla walut będzie determinowany prze generalne nastawienie do ryzyka i nastroje na rynku akcji.            

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane