Czytasz dzięki

Przekazywanie sprawozdań z działalności firm telekomunikacyjnych po nowemu

  • Komunikat partnera
opublikowano: 14-01-2019, 07:34

Tylko drogą elektroniczną – tak od 1 stycznia 2019 r. mogą przedsiębiorcy składać sprawozdania z działalności telekomunikacyjnej. Poza tym obowiązek ten dotyczy teraz wszystkich operatorów, niezależnie od osiąganych przychodów.

Dotychczas obowiązek przekazywania formularzy sprawozdawczych miały tylko te podmioty, których przychód ze świadczenia usług telekomunikacyjnych przekroczył w roku sprawozdawczym 4 mln zł. Tacy operatorzy musieli też przekazywać do Urzędu Komunikacji Elektronicznej sprawozdania finansowe. Firmy o mniejszych przychodach składały wyłącznie oświadczenie.

Od 1 stycznia zasady te uległy zmianie. Wynika to z Prawa telekomunikacyjnego, które weszło w życie 12 grudnia 2018 r. Najważniejszą ze zmian jest wprowadzenie obowiązku przekazywania sprawozdań z działalności telekomunikacyjnej wyłącznie za pomocą dedykowanej Platformy Usług Elektronicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej (PUE). To oznacza, że każdy przedsiębiorca musi teraz posiadać Profil Zaufany oraz konto na PUE – to narzędzia niezbędne do wysyłania sprawozdań. Przekazanie sprawozdania w inny sposób będzie równoważne z niewywiązaniem się z obowiązku sprawozdawczego. Wszelkie informacje dotyczące logowania, założenia konta oraz pomocy znaleźć można na stronie pue.gov.pl w zakładce Pomoc.

Od 2019 roku znika za to obowiązek przekazywania do UKE sprawozdań finansowych. Co istotne, od 1 stycznia zobowiązanie do wypełniania formularzy sprawozdawczych dotyczy wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych, niezależnie od wysokości przychodu uzyskanego ze świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Zmianie nie uległ termin przekazania danych – jest to nadal do 31 marca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komunikat partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu