Przekonanie Amerykanów o wzroście cen domów jest najwyższe od kryzysu

opublikowano: 08-05-2018, 11:10
aktualizacja: 08-05-2018, 11:15

Ceny nieruchomości mieszkaniowych rosną w USA i pomimo ostrzeżeń analityków coraz więcej Amerykanów jest przekonanych, że dobra koniunktura utrzyma się przez dłuższych czas.

64 proc. dorosłych Amerykanów jest przekonanych, że ceny nieruchomości w ich okolicy będą rosły jeszcze przez następny rok, wynika z sondażu Gallupa. Odsetek osób mających taką opinię wzrósł o 9 pkt. procentowych przez ostatnie dwa lata i jest najwyższy od ostatniego załamania rynku nieruchomości i Wielkiej Recesji, która po nim nastąpiła.

W 2009 roku, w kulminacyjnym momencie Wielkiej Recesji, tylko 22 proc. Amerykanów uważało, że ceny domów wzrosną.  

Gallup sonduje opinię Amerykanów dotyczącą wzrostu cen domów od 1978 roku. Przez 40 lat odsetek tych, którzy twierdzili, że jest dobry moment na kupno domu, nie spadł nigdy poniżej 50 proc.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w USA wzrósł przez ostatnie 12 miesięcy. Mediana oferowanej ceny sprzedaży domu wynosi 273.663 USD i jest o ok. 20 proc. wyższa niż w marcu 2015 roku. W 2016 roku mediana ceny domu wzrosła o 4,8 proc., a w 2017 roku już o 7,4 proc.

Analitycy ostrzegają, że na rynku nieruchomości mieszkaniowych USA można już dostrzec oznaki przegrzania. Liczba domów, które kupiono i sprzedano w ciągu jednego roku, była w 2017 roku najwyższa od 11 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Przekonanie Amerykanów o wzroście cen domów jest najwyższe od kryzysu