Przekuj pomysł w biznes

Marta Bellon
opublikowano: 13-10-2011, 00:00

Fundacja Towarzystwo Ekonomiczno-Społeczne pomaga innowatorom rozwinąć skrzydła. Do wzięcia jest kilkanaście milionów złotych

Studenci, absolwenci, pracownicy naukowi oraz osoby, które mają innowacyjny pomysł na biznes lub są autorami nowatorskiej technologii, mogą wziąć udział w projekcie „Fabryka innowacji” realizowanym przez Fundację Towarzystwo Ekonomiczno-Społeczne. Oferuje ona wsparcie kapitałowe na realizację pomysłu o dużym potencjale rynkowym, ale jednocześnie ryzykownego biznesowo.

Pomaga przekształcić pomysł w spółkę prawa handlowego. Może maksymalnie zainwestować w przedsięwzięcie 200 tys. EUR (udział w spółce nie może przekroczyć 49 proc.) W puli projektu jest aktualnie około 13 mln zł (początkowo było prawie 20 mln zł).

Po pierwsze: pomysł

— Do „Fabryki innowacji” mogą się zgłaszać pomysłodawcy z całej Polski. Mile widziane są szczególnie te osoby, których pomysł na biznes związany jest z handlem elektronicznym, transportem i energetyką, internetem lub rozwiązaniami w zakresie telefonii komórkowej, ochrony środowiska, e-pieniądza czy e-edukacji — mówi Krzysztof Nowański, dyrektor ds. technologii, wiceprezes Fundacji Towarzystwo Ekonomiczno-Społeczne. Pomysłodawcy chcący skorzystać ze wsparcia fundacji najpierw przechodzą etap selekcji, który trwa maksymalnie 6 miesięcy. W tym czasie zgłoszony pomysł zostaje poddany szczegółowej ocenie.

Jak się zgłosić?

Należy złożyć wniosek o inkubację pomysłu poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia, dostępnego na stronie www. fabrykainnowacji.org.pl. We wniosku należy syntetycznie opisać pomysł, odbiorców produktu lub usługi oraz konkurencję (czy istnieją podobne produkty lub usługi w kraju lub za granicą). Należy też podać szacowaną wysokość początkowych nakładów inwestycyjnych oraz prognozowane przychody i koszty funkcjonowania. Następnie należy zaakceptować regulamin udziału w procesie preinkubacji. Jest on dostępny w biurze fundacji oraz na stronie internetowej www.te-s.org.pl oraz www.fabrykainnowacji.org.pl.

Informacji udziela:

Fundacja Towarzystwo Ekonomiczno-Społeczne tel.: 22 201 90 94 fax: 22 349 28 12 biuro@fabrykainnowacji.org.pl

Następnie fundacja podejmuje decyzję w sprawie rekomendacji na podstawie analiz i badań przeprowadzonych przez wyspecjalizowane firmy. Jeśli jest ona pozytywna, podpisuje z pomysłodawcą umowę o preinkubację pomysłu. W kolejnym etapie badane są kompetencje zespołu pomysłodawcy, następuje analiza prawna, desk research (wstępne badanie rynku na podstawie ogólnodostępnej wiedzy), analiza innowacyjności oraz wstępna analiza biznesowa. Najlepsze pomysły przechodzą do etapu tzw. właściwej preinkubacji.

— Na tym etapie wykonywane są szczegółowe badania rynku, powstaje również scenariusz i model biznesowy, który pozwala stworzyć biznesplan. Przygotowujemy się do wejścia z kapitałem — tłumaczy wiceprezes fundacji. W tym czasie pomysłodawcy otrzymują również wsparcie merytoryczne ekspertów, którzy doradzają im w tematach: ochrony praw autorskich, biznes planowania, marketingu i PR czy zasad funkcjonowania rynku kapitałowego.

Uczestnicy projektu dowiadują się też, jak wprowadzić nową technologię na rynek, jak poszukiwać inwestorów czy budować kanały sprzedaży. Całą powstałą na tym etapie dokumentację (w tym biznesplan i analizę finansową) fundacja przesyła później do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Po uzyskaniu od niej zgody na wejście kapitałowe do nowo tworzonej spółki następuje etap zawiązania spółki kapitałowej, w której udziałowcami są: „Fabryka innowacji” (poprzez Fundację Towarzystwo Ekonomiczno–Społeczne) i pomysłodawca inkubowanego pomysłu, a także ewentualni inwestorzy zewnętrzni.

A może giełda?

Zaangażowanie kapitałowe fundacji w spółkę nie może trwać dłużej niż 10 lat. — Pierwszych wyjść chcemy dokonać po 3-5 latach, w momencie gdy firma osiągnie odpowiednią stopę zwrotu, pozyska zewnętrznego inwestora bądź wtedy, gdy zyska na tyle dużą wartość, że będzie mogła wypłynąć na szersze wody — mówi Krzysztof Nowański.

Fundacja może dokonać wyjścia kapitałowego poprzez tzw. wykup menedżerski, sprzedaż udziałów zewnętrznemu inwestorowi, przekształcenie spółki w spółkę akcyjną i sprzedaż akcji poprzez debiut giełdowy lub na rynku alternatywnym, np. NewConnect. Prawo pierwszeństwa zakupu udziałów fundacji mają wspólnicy spółki.

— Dzięki wsparciu fundacji powstały już trzy spółki: Dreams come true, która projektuje gry na iPhone’a, Eversys — zajmuje się wdrażaniem systemów bezpieczeństwa informatycznego w firmach, oraz Foil Recycling, która przetwarza plastikowe odpady. Mamy zgodę PARP na kolejne wejście. Do końca roku na rynku powinno się pojawić 7-8 spółek — prognozuje wiceprezes fundacji.

OKIEM PRAKTYKA

Z górki

KONRAD WISZ

prezes firmy Dreams Come True, produkującej aplikacje na urządzenia mobilne

Razem z kolegami chcieliśmy założyć firmę, ale brakowało nam pieniędzy. Próbowaliśmy zdobyć dofinansowanie unijne, ale okazało się, że poziom ryzyka naszej przyszłej działalności jest zbyt duży, i nie udało nam się w końcu go dostać. Szukałem dalej, aż trafiłem na projekt „Fabryka innowacji”. Później wszystko poszło już z górki, pomysł łatwo przebrnął przez kolejne etapy selekcji, aż do zawiązania spółki. Wsparcie merytoryczne, które otrzymałem jako uczestnik projektu, było bardzo pomocne. Doradzano mi przy przygotowywaniu umów, poszukiwaniu pracowników oraz w kwestiach prawnych. Doświadczenia, które zdobyłem, pomogą mi w dalszym rozwoju firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Przekuj pomysł w biznes