Przełom w amerykańskiej produkcji ropy (WYKRES DNIA)

W piątek notowania ropy brent balansują tuż nad trzymiesięcznym minimum, po tym jak poinformowano o pierwszym od grudnia wzroście liczby użytkowanych w USA odwiertów naftowych.

Zobacz więcej

Liczba odwiertów naftowych działających w USA Baker Hughes, BusinessInsider

W piątek notowania ropy brent zniżkują o 0,2 proc. do 61,7 USD za baryłkę, schodząc w cenach zamknięcia do najniższego poziomu od połowy kwietnia, a ceny odmiany WTI odbijają się o 0,1 proc. Dzień wcześniej firma Baker Hughes poinformowała o wzroście liczby użytkowanych w USA odwiertów naftowych, po tym jak spadała ona przez 29 tygodni z rzędu. Liczba odwiertów naftowych zwiększyła się w ubiegłym tygodniu o 12 do 640.

- To dosyć jasny dowód, że spadek liczby odwiertów nie pogłębi się, o ile tylko obecne ceny ropy się utrzymają. To powinno nieco przecenić ropę, bo pokazuje, że spadek produkcji amerykańskiej nie powinien trwać dłużej niż trzy miesiące – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg James Williams, szef firmy doradczej WTRG Economics.

Mimo spadku liczby użytkowanych odwiertów od jesieni o prawie tysiąc w kwietniu amerykańska produkcja ropy była w kwietniu najwyższa od 1971 r., kiedy rozpoczęto gromadzenie tego typu danych. Produkcji ropy nie zmniejsza również OPEC, wynika z sondażu Bloomberga wśród ekonomistów. Ankietowani specjaliści spodziewają się, że w czerwcu kartel wyprodukował najwięcej surowca od trzech lat.

„Przy obecnej dynamice wydobycia wzrost produkcji OPEC może spokojnie konkurować ze wzrostem produkcji krajów spoza kartelu” – napisano w raporcie wiedeńskiego think-tankiu JBC Energy.


Liczba odwiertów naftowych działających w USA. Źródło: Baker Hughes, BusinessInsider.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg, BusinessInsider

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przełom w amerykańskiej produkcji ropy (WYKRES DNIA)