Przełom w badaniach nawozów w Puławach

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach prowadzi badania nad „inteligentnymi nawozami”, czyli takimi, których działanie można odpowiednio ukierunkowywać na konkretne potrzeby roślin.

Nie sposób wyobrazić sobie produkcji roślinnej bez nawozów mineralnych. Największym wyzwaniem jest wyprodukowanie takich, które dostarczą roślinom odpowiednie składniki pokarmowe w ilościach, które będą odpowiadały ich potrzebom, ale nie zaburzą gospodarki mineralnej środowiska. Odpowiedzią na to wyzwanie jest przedsięwzięcie „Budowa i wyposażenie centrum badawczego nawozów”, w ramach którego powstało wiele specjalistycznych instalacji badawczych i laboratoriów zajmujących się szczegółowymi badaniami nawozów.

Janusz Igras - dyrektor instytutu
Zobacz więcej

Janusz Igras - dyrektor instytutu ARC

— Nie ma drugiego takiego centrum ani w Polsce, ani nawet w Europie. Jeżeli chodzi o wytwarzanie nawozów, mamy wszystkie możliwości badawcze — podkreśla Janusz Igras, dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Unikalne rozwiązania wypracowywane w centrum to propozycja przede wszystkim dla dużego przemysłu nawozowego, tzw. wielkiej syntezy chemicznej, stąd szczególna współpraca ze wszystkimi zakładami Grupy Azoty. Instytut może poszczycić się szeregiem istotnych wdrożeń – jednym z najistotniejszych okazało się to zrealizowane na Węgrzech, gdzie zmodernizowano wytwórnię amoniaku istotnie poprawiając jej efektywność energetyczną. „Budowa i wyposażenie centrum badawczego nawozów” to oczywiście nie jedyne wyzwanie realizowane przez puławski instytut w ciągu ostatnich lat. Była też np. budowa instalacji do badań katalizatorów współstrącanych i impregnowanych.

— To kolejna unikatowa instalacja, ponieważ możemy w niej badać wiele katalizatorów oferowanych przemysłowi, m.in. nawozowemu, petrochemicznemu i spożywczemu — mówi Janusz Igras. Instytut rozwija również unikatową na skalę światową technologię dla biogospodarki opartą na produkcji ekstraktów roślinnych przy pomocy dwutlenku węgla. Technologia ekstrakcji nadkrytycznej surowców roślinnych z zastosowaniem dwutlenku węgla należy do tzw. green chemistry, technologii typu high-tech stosowanych w Niemczech i w USA.

Joanna Gulewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu