Przełomowy rok w podatkach

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Eksperci KPMG o tym, jak dostosować biznes do dynamicznie zmieniającego się otoczenia

Dyrektorów finansowych i księgowych czeka kolejny trudny rok. Wszystko za sprawą nieustannych modyfikacji przepisów i uszczelniania systemu podatkowego — to główny wniosek z VIII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, który odbył się 9 stycznia 2018 r. w Warszawie. — W czasach, gdy otoczenie biznesowe zmienia się tak dynamicznie, coraz większą rolę odgrywa aktualna wiedza i umiejętność szybkiego reagowania na zmiany — mówił podczas otwarcia kongresu Peter Kay, partner i szef działu doradztwa podatkowego i prawnego w KPMG w Polsce i Europie Środkowo- Wschodniej.

Obawy o płynność

Jedną z najważniejszych zmian w 2018 r. będzie wprowadzenie od 1 lipca br. podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorcy otrzymają na firmowy rachunek zapłatę netto, a kwotę VAT na odrębne konto. — Efektem będzie ograniczenie możliwości dysponowania środkami na rachunku VAT. Dlatego warto, aby firmy przeprowadziły wcześniej symulację, czy nie zaburzy to ich płynności finansowej — mówił Tomasz Grunwald, partner i szef zespołu ds. VAT w KPMG w Polsce. Rafał Szafraniec, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG, wyjaśnił, że każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że przynajmniej część środków otrzyma od kontrahentów w systemie podzielonej płatności. — Co prawda stosowanie tego mechanizmu będzie dobrowolne, ale decyzję podejmie klient, czyli nabywca — wyjaśnił Rafał Szafraniec. Rafał Ciołek i Mirosław Michna, partnerzy w dziale doradztwa podatkowego w KPMG, przedstawili natomiast liczne zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie z początkiem 2018 r. Wprowadzają one m.in. ograniczenia w odliczaniu kosztów uzyskania przychodów, czego efektem będzie wyższy podatek. — Nowością jest podział CIT na dwa źródła przychodów: kapitałowe i operacyjne. Ma to daleko idące konsekwencje, ponieważ kosztów i strat z jednego źródła nie będzie moż-

na kompensować z pochodzącymi z drugiego źródła — mówił Mirosław Michna. Rafał Ciołek zwrócił również uwagę na rozwiązanie, które ma obowiązywać dopiero w 2019 lub 2020 r. Chodzi o tzw. Multilateralną Konwencję (MLI), której celem jest walka z unikaniem opodatkowania w transakcjach międzynarodowych. — To instrument, który może być bardzo niebezpieczny w rękach aparatu skarbowego — ostrzegał Rafał Ciołek.

Rola technologii

— 2018 r. zapowiada się jako przełomowy nie tylko w podatkach, ale również w nowoczesnej technologii — uważa Marcin Rudnicki, partner i szef zespołu ds. technologii podatkowych w KPMG. Wymienił takie narzędzia, jak m.in. składanie Jednolitych Plików Kontrolnych przez wszystkich przedsiębiorców, STIR (mechanizm wychwytujący podejrzane transakcje poprzez kontrole rachunków bankowych) czy planowane wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur i kas fiskalnych online. — Organy podatkowe będą wiedziały o nas coraz więcej i w coraz krótszym czasie — zaznaczył. Honorata Green, partner i szef zespołu ds. fuzji i przejęć w KPMG, zwróciła uwagę na nową praktykę Ministerstwa Finansów, którą są ostrzeżenia przed stosowaniem mechanizmów służących unikaniu opodatkowania. Pisma publikowane od maja 2017 r. dotyczą m.in. optymalizacji z wykorzystaniem Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych czy spółek zagranicznych.

— Ministerstwo Finansów prowadzi od 2016 r. ostrą politykę profiskalną, a przedstawiciele resortu nie ukrywają, że ich celem jest dalsze uszczelnianie systemu podatkowego — mówiła Honorata Green. Jej zdaniem, nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy, którzy stosowali krytykowane przez MF rozwiązania, mają automatycznie korygować rozliczenia i dopłacać podatki. — Każda sprawa jest indywidualna. Kluczowe jest uzasadnienie biznesowe podejmowanych decyzji i posiadanie pełnej dokumentacji — radziła Honorata Green.

Obowiązki i kontrole

Zmian nie unikną również podatnicy PIT i rozliczający ich płatnicy. Mateusz Kobyliński, partner w zespole Global Mobility Services w KPMG, zwrócił uwagę, że z początkiem roku ograniczona została możliwość stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów przez pracowników. Na niekorzyść zmieniły się też zasady opodatkowania programów motywacyjnych polegających na wypłacie pieniędzy. — Na szczęście nie weszły w życie zmiany dotyczące podniesienia składek ZUS dla najlepiej zarabiających, krytykowane zarówno przez pracowników, jak i pracodawców — powiedział Mateusz Kobyliński. O tym, czy będą obowiązywać od 2019 r., zdecyduje Trybunał Konstytucyjny. Eksperci z zespołu ds. cen transferowych w KPMG mówili, że na całym świecie sektor ten

podlega dynamicznym przeobrażeniom. — Nowością są kontrole dotyczące wyłącznie cen transferowych, a nie podatku CIT ogółem — zwrócił uwagę Jacek Bajger, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG. W efekcie w 2016 r. aż 23 razy wzrosło doszacowanie dochodu w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast aż 60 proc. kontrolowanych firm zgodziło się z sugestiami organów podatkowych i skorygowało deklaracje. — Rośnie też liczba nowych obowiązków. Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą złożyć do końca marca oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej oraz uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotem powiązanym (CIT-TP) — przypominała Monika Palmowska, partner w zespole ds. cen transferowych w KPMG.

Kto zaoszczędzi

Firmy czekają też zdecydowanie pozytywne zmiany, które pozwalają im obniżyć podatki. Kiejstut Żagun, dyrektor i szef zespołu ds. ulg i dotacji w KPMG, przedstawił zalety ulgi na działalność badawczo-rozwojową. To preferencja, która obowiązuje od 2016 r., ale zarówno w 2017 r., jak i w 2018 r. ustawodawca zwiększył limit odliczeń. — Wciąż można skorzystać z ulgi za 2017 r., ponieważ wykazujemy ją w zeznaniu rocznym. Każdy milion złotych zainwestowany w działalność B+R daje 95 tys. zł oszczędności podatkowych. W rozliczeniu za 2018 r.

korzyści te będą dwukrotnie większe i wyniosą 190 tys. zł — szacował Kiejstut Żagun. Tymczasem — jak mówił ekspert — wielu przedsiębiorców wciąż nie wie, że ulga przysługuje wszystkim firmom, niezależnie od ich wielkości i rodzaju prowadzonej działalności. Nie tylko podatki są wyzwaniem. Spółki muszą wdrożyć również rozwiązania z zakresu rachunkowości. Monika Warmbier, partner i szef zespołu doradztwa rachunkowego dla przedsiębiorstw sektora niefinansowego w KPMG i Marek Żyliński, starszy menedżer w tym zespole, przedstawili problemy związane ze stosowaniem standardów rachunkowych MSSF 15 oraz MSSF 16 Leasing. — Mimo iż standard MSSF 15, dotyczący przychodów z umów z klientami, znamy już wszyscy, nadal funkcjonuje wiele mitów na jego temat. To nieprawda, że jest przeznaczony tylko dla księgowych czy też tylko dla wybranych branż — tłumaczyła Monika Warmbier. — Wymaga on znajomości szerszego kontekstu biznesowego zawieranych umów — dodał Marek Żyliński.

Dokumentacja transakcji

Joanna Krzemińska, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG i Marcin Łągiewka, dyrektor w zespole wycen w grupie Deal Advisory w KPMG, podkreślili w swoim wystąpieniu, że wprowadzenie w lipcu 2016 r. klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (GAAR) zmieniło bezpowrotnie warunki prowadzenia biznesu.

— Rozpoczęło się tak jak w filmach Hitchcocka wielkim trzęsieniem ziemi, a potem było już tylko coraz straszniej. W ślad za ostrzeżeniami MF nasiliły się kontrole skarbowe — mówił Marcin Łągiewka. Przedsiębiorcy muszą też uważać na rosnące wymagania ze strony audytorów. Biegli rewidenci sprawdzają, czy przedsiębiorcy nie realizowali w przeszłości działań, które miały na celu obniżanie podatków. — Problem polega na tym, że nie ma katalogu wskazówek, w jaki sposób dokumentować transakcje, by uniknąć sporu z organami podatkowymi. Firmy powinny wcześniej przygotować tzw. defence file, czyli strategię opartą na twardych uzasadnieniach biznesowych i odpowiednią dokumentację — radziła Joanna Krzemińska.

Kluczowe bezpieczeństwo

W 2018 r. kluczowe dla funkcjonowania firm stają się również kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Michał Kurek, partner i szef zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w KPMG, ostrzegał przed zagrożeniami wynikającymi z powszechnego wykorzystania nowoczesnych technologii. — Nie należy pytać, czy naszej firmie grozi cyberatak, ale kiedy on nastąpi — mówił partner KPMG. Ostrzegał, że większość przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy, że jest to jedno z największych wyzwań w prowadzeniu biznesu. Odpowiedzią na nie powinno być wdrożenie odpowiedniej strategii i inwestowanie w pracowników. O nowych regulacjach dotyczących ochrony danych osobowych mówił natomiast Michał Wołoszczuk, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp.k., stowarzyszonej z KPMG. Jego zdaniem, wielu przedsiębiorców nadal nie jest przygotowanych na to, że od 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać jednolite unijne rozporządzenie (RODO). — Wprowadza ono nie tylko nowe obowiązki, ale również bardzo wysokie kary finansowe za ich niewypełnianie, w tym za przetwarzanie danych bez podstawy prawnej, np. bez zgody — przestrzegał Michał Wołoszczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu