Przemiany konieczne

Maria Trepińska
opublikowano: 29-03-2007, 00:00

Na stalowym rynku ton przemianom nadają Indie i Chiny. Polska ledwo za nimi nadąża.

Globalny wzrost gospodarczy oraz m.in. rozbudowa infrastruktury w Chinach czy Indiach przyczyniają się do wzmożonego popytu na stal na świecie. Dlatego też najwięksi gracze zapowiadają kolejne inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych. Z wyliczeń ekspertów wynika, że stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału w latach 2004/05 przekroczyła 20 proc., a na rynkach rozwijających się nawet 40 proc. Taka perspektywa kusi, ale są i zagrożenia. Wzrost produkcji może doprowadzić do nadwyżki i spadku rentowności. Jednocześnie będzie postępować dalsza konsolidacja i globalizacja na świecie.

A w naszym kraju te procesy nadal raczkują. Skarb państwa nie potrafi wykorzystać dobrej koniunktury w branży na sprzedaży zakładów hutniczych, które pilnie potrzebują inwestycji. Przykład? Walcownia Rur Jedność (WRJ) i Walcownia Rur Andrzej (WRA). Państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), powołane kilka lat temu do wspierania restrukturyzacji hutnictwa, upiera się przy topieniu kolejnych pieniędzy, aby uzasadnić swój byt. Poprzedni minister skarbu zapowiadał zlikwidowanie TFS, powołanego na okres przejściowy, kiedy trzeba było ratować Hutę Katowice przed bankructwem. Dlaczego? Ponieważ przez wiele lat nie udawało się skonsolidować dwóch największych hut: Katowice i Sendzimir, bo nie podobało się to ich prezesom.

Partykularne interesy wygrywały z regułami rynku. I tak jest niestety nadal. Szefowie krajowych spółek stalowych kurczowo trzymają się swoich stołków, boją się utraty wpływów. Tymczasem ubiegłoroczna fuzja dwóch największych światowych graczy, Mittal Steel i Arcelora, to drogowskaz przemian w branży. Jednocześnie powinna to być lekcja ekonomii dla naszych decydentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy