Przeminie koniunktura i optymizm

Adam Ambrozik, ekspert KPP
opublikowano: 09-01-2008, 00:00

Z Międzynarodowego raportu biznesu Grant Thornton 2008 płynie wniosek, że polscy przedsiębiorcy, działający na małą i średnią skalę, z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość: z 21. lokaty w 2007 r. awansowaliśmy na 6. miejsce. Przez 5 lat wskaźnik optymizmu polskich przedsiębiorców wzrósł o 110 proc. Ich nastawienia nie pogarsza amerykański kryzys subprime. Doceniamy pozytywne nastawienie przedsiębiorców, ale przestrzegamy, że ich zadowolenie wynika przede wszystkim z aktualnej koniunktury.

Samo podjęcie decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce wymaga wyjątkowo pozytywnego nastawienia. W Polsce brakuje wciąż odpowiednich warunków do jej prowadzenia. Przedsiębiorcy działają w otoczeniu niejasnych przepisów (szczególnie podatkowych), są narażeni na negatywne skutki nadużywania prawa przez urzędników, a ich rola w budowaniu dochodu narodowego nie jest odpowiednio doceniana przez władze.

Wyniki Raportu wskazują, że notowane obecnie zadowolenie przedsiębiorców oparte jest przede wszystkim na wysokich wskaźnikach koniunkturalnych. Należy jednak podkreślić, że nasza gospodarka — wskutek braku aktywności władz w znoszeniu barier rozwoju przedsiębiorczości — nie jest przygotowana na osłabienie. A jeśli spełnią się takie prognozy odbije się to na portfelu zamówień, a co za tym idzie — poziomie optymizmu wśród przedsiębiorców. Jeżeli w krótkim — a najdalej średnim — okresie problemy te nie zostaną rozwiązane, to nawet najtwardsi optymiści zaczną postrzegać swą przyszłość w ciemnych barwach.

Adam Ambrozik

ekspert KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Ambrozik, ekspert KPP

Polecane