Przemysłowa synergia azotów i miedzi

Materiał partnera
opublikowano: 17-11-2017, 00:00
aktualizacja: 24-11-2017, 12:02

KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty podpisały list intencyjny o współpracy w dziedzinie przetwórstwa surowców mineralnych i rozwoju technologii.

To zapowiedź synergii przemysłu chemicznego i górniczo-hutniczego na światowym poziomie. Zarówno Grupa Azoty, jak i KGHM Polska Miedź dysponują odpowiednią wiedzą oraz zapleczem infrastrukturalnym, umożliwiającym prowadzenie prac badawczych w warunkach przemysłowych.

W ramach współpracy realizowane będą projekty, dotyczące m.in. wytwarzania katalizatorów z udziałem renu w syntezach chemicznych, zastosowania litu w materiałach katodowych czy testowania metod fizykochemicznych wzbogacania surowców mineralnych.

Prace badawczo-rozwojowe obejmą także weryfikację parametrów makroekonomicznych możliwości zagospodarowania złóż magnezytu oraz testowanie środków przeciwpylnych i antyzbrylaczy o wysokiej biodegradowalności w należącym do KGHM Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”.

KGHM to jedyny w Europie producent renu i nadrenianu z własnych zasobów. Znajduje się także w czołówce globalnych producentów miedzi i srebra.

— Jesteśmy zainteresowani szerokimi możliwościami zastosowania naszych produktów. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, które będą mogły zostać wykorzystane w ciągu technologicznym Polskiej Miedzi. Przemysł górniczo–hutniczy i chemiczny uzupełniają się wzajemnie — mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź.

— Mimo że polski sektor chemiczny rozwija się szybciej niż średnia dla przemysłu krajowego, wymaga nieustannego umacniania pozycji konkurencyjnej. Projekt współpracy pomiędzy Grupą Azoty i KGHM jest w tym kontekście nadzwyczaj obiecujący i wykorzystuje szerokie możliwości synergii przy wytwarzaniu, przetwórstwie, a także odbiorze surowców. W Grupie Azoty nowoczesność rozumiemy nie tylko jako budowę i uruchamianie instalacji produkcyjnych, ale także jako poszukiwanie synergii, łączenie inicjatyw, potencja- łów i koncepcji dla maksymalizacji efektów pracy, zysków i siły całej polskiej gospodarki — mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu