Przenoszenie numerów dla pre-paidów - Ministerstwo Transportu odpowiada prezesowi URTiP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-12-2005, 17:03

Wszyscy zainteresowani byli wystarczająco wcześnie poinformowani co do wymagań Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia usługi przenoszenia numerów dla użytkowników pre-paidów - uważa minister transportu i budownictwa.

Wszyscy zainteresowani byli wystarczająco wcześnie poinformowani co do wymagań Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia usługi przenoszenia numerów dla użytkowników pre-paidów - uważa minister transportu i budownictwa.

    W komunikacie przesłanym PAP w piątek minister odpowiedział na czwartkowy komunikat prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witolda Grabosia. Zdaniem Grabosia, na przygotowanie się do wdrożenia usługi zatrzymania numeru przy zmianie operatora dla użytkowników pre-paidów operatorzy komórkowi powinni mieć od 3 do 4 miesięcy.

    W liście skierowanym do ministra transportu i budownictwa Jerzego Polaczka, Graboś zauważył, że takiego okresu nie przewidziano w nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, która wprowadza usługę przenoszenia numerów dla użytkowników pre-paidów.

    "Przepisy Prawa telekomunikacyjnego, określające obowiązki operatorów w tym zakresie, mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy (...) czas przewidziany na wprowadzenie usługi przenoszenia numerów pomiędzy sieciami komórkowymi dla użytkowników pre-paid jest zbyt krótki, biorąc pod uwagę trudności techniczne, które z pewnością wystąpią przy wdrażaniu tego prawa" - czytamy w komunikacie prezesa URTiP, zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej Urzędu.

    Jak zauważa resort transportu w piątkowym komunikacie, prace nad tą ustawą rozpoczęły się w poprzedniej kadencji sejmowej. W konsultacjach nad projektem ustawy uczestniczyli operatorzy komórkowi.

    "Prezes URTiP uzgodnił, w ramach uzgodnień międzyresortowych, zapisy projektu i nie zgłaszał wówczas, ani też w pracach sejmowych w grudniu bieżącego roku, wątpliwości co do faktu i czasu wprowadzenia usługi przenośności numerów dla użytkowników pre-paid" - stwierdza komunikat resortu transportu.

    Resort przypomniał, że 13 grudnia Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargi przeciwko Polsce w sprawie niewdrożenia przenośności numerów ze szkodą dla konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane