Przepisy i wdrożenia: Na jakich zasadach ma działać unijny pakiet energetyczny

DI
opublikowano: 09-03-2011, 00:00

Składa się z dwóch dyrektyw: dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego (2009/73/WE) i wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej (2009/72/WE) oraz trzech rozporządzeń: w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego (WE nr 715/2009), w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej (WE nr 714/2009) oraz w sprawie ustanowienia Agencji Współpracy Organów Regulacji Energetyki ACER (WE nr 713/2009). Wszystkie zostały przyjęte w lipcu 2009 r., a państwa członkowskie miały 18 miesięcy, by wprowadzić dyrektywy do prawa krajowego. Rozporządzenia — nie wymagające takiego wprowadzenia — weszły w życie 3 marca 2011 r.

ACER — unijny regulator na straży wspólnego rynku

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) została ustanowiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009 r. Ma wspierać krajowych regulatorów i monitorować współpracę regionalną między operatorami systemów przesyłowych. Powierzono jej zadania związane z wdrażaniem wytycznych dotyczących transeuropejskich sieci energetycznych, bezpieczeństwa eksploatacyjnego infrastruktury transgranicznej oraz monitorowanie i sprawozdawczość dotyczącą sektorów energii elektrycznej i gazu ziemnego. Ma siedzibę w Lublanie w Słowenii.

Marek Woszczyk, p. o. prezesa URE, został przedstawicielem Polski w radzie ACER.

W związku z powołaniem ACER zostanie rozwiązana grupa doradcza Europejskich Regulatorów Energii Elektrycznej i Gazu (ERGEG), a jej działalność przejmie nowa agencja.

Prąd płynie z tańszego do droższego rynku

Market coupling to połączenie mocy dostępnych na krajowych rynkach energii w jeden zintegrowany system oraz przepływy energii oparte na różnicach cen na współpracujących giełdach. Energia płynie zawsze od rynku z ceną niższą do rynku z ceną wyższą. W połowie grudniu 2010 r. uruchomiono takie połączenie między Polską a Skandynawią. W tym roku powinno dojść do utworzenia market coupling na polskim i czeskim rynku energii elektrycznej. W 2015 r. rynki energii elektrycznej wszystkich krajów UE mają być połączone poprzez market coupling i powstanie wspólny rynek.

W USA Australii i Nowej Zelandii stosuje się podobny mechanizm, tzw. nodal pricing. Podstawową cechą tej metody jest dokładne modelowanie rynku i odzwierciedlenie wartości cen energii w poszczególnych lokalizacjach systemu (miejscach przyłączenia wytwórców i odbiorców). Niestety, wymaga znacznie więcej czasu na wprowadzenie. Należy się więc spodziewać, że wdrożenie tego modelu nastąpi w drodze ewolucji market couplingu, będącego w istocie uproszczeniem modelu nodal pricing.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane