Przepisy o uldze prorodzinnej dyskryminują niektóre dzieci

IAR
02-04-2008, 09:19

Ulga prorodzinna dyskryminuje niektóre rodziny - informuje "Gazeta Prawna".

Jak czytamy w dzienniku, wiele rodzin nie skorzysta z ulgi prorodzinnej, która pozwala odliczyć od podatku 1145 zł na każde dziecko. Jednym uniemożliwiają to źle skonstruowane przepisy, dla innych takie rozwiązanie jest po prostu niekorzystne.

Z ulgi nie skorzystają osoby płacące wyłącznie zryczałtowany lub liniowy PIT. Odliczenia nie uwzględnią też rodzice dzieci, które uczą się lub studiują za granicą. Resort finansów zapowiedział wprawdzie zmianę przepisów i objęcie ich ulgą, jest jednak mało prawdopodobne, że nastąpi to przed upływem terminu złożenia zeznania rocznego za 2007 r.

Ulgi nie uwzględnią opiekunowie prawni i rodziny zastępcze, bowiem przysługuje ona jedynie rodzicom lub osobom, które dziecko przysposobiły.

Nie skorzystają także rodzice dorosłych dzieci niepełnosprawnych otrzymujących dodatek pielęgnacyjny, ponieważ mogłoby ro spowodować wzrost dochodu będącego podstawą przyznania świadczeń rodzinnych i - w efekcie - ich utratę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przepisy o uldze prorodzinnej dyskryminują niektóre dzieci