Przepisy Złe umowy pracowników tymczasowych

DCZ
opublikowano: 03-07-2009, 00:00

Na rynku pracy tymczasowej po kilkuletnim intensywnym wzroście spadła liczba pracowników. Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za 2008 r. pokazują, że pracę tymczasową wykonywało 474 747 osób. To o 2 proc. mniej niż w 2007 r. Znacząco wyhamował rozwój branży — w latach 2006-07 liczba pracowników wzrosła aż o 60 proc. Teraz, wraz ze spadkiem liczby pracowników, zmniejszyła się również o 5 proc. liczba pracodawców, którzy z pracy takich osób korzystają.

Słabsze wyniki są rezultatem światowego spowolnienia gospodarczego, którego oznaki branża gwałtownie odczuła w czwartym kwartale 2008 r. Specjalistów niepokoi szybko rosnący odsetek pracowników tymczasowych zatrudnionych na umowę cywilnoprawną — wyniósł on w ubiegłym roku niemal 55 proc.

Ta wielkość, w połączeniu z faktem, że większość (około 60-70 proc.) pracowników jest zatrudniona w przemyśle, oznacza, że ich znacząca grupa jest, wbrew przepisom, pozbawiona należnych im praw, np. urlopu czy świadczenia chorobowego.

Bezprawne nadużywanie przez pracodawców umów cywilnoprawnych (i tym samym pogarszanie warunków pracy zatrudnionych) jest od lat tematem podnoszonym przez Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Wśród zrzeszonych w nim agencji odsetek godzin przepracowanych przez pracowników zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej od lat utrzymuje się na w granicach 10 proc., a w 2008 r. wyniósł nawet niewiele ponad 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu