Przepłacamy za prawników rządu

JK
opublikowano: 25-01-2010, 06:47

100 legislatorów z RCL przez dziewięć miesięcy napisało tylko 20 projektów ustaw. Nie tak miało być. 

Nie działa zapowiadana przez premiera Donalda Tuska reforma tworzenia prawa. Zamiast w Rządowym Centrum Legislacji (RCL) zdecydowana większość projektów ustaw powstaje w zaciszu ministerialnych gabinetów. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w kancelarii premiera, wynika, że resorty 65 razy prosiły o możliwość samodzielnego tworzenia projektów ustaw. Zgodę uzyskały aż w 43 przypadkach.

- Przyznam, że sam jestem zaskoczony tym, że aż tyle takich zgód wydaliśmy. Niewątpliwie były one jednak uzasadnione – mówi Maciej Berek, sekretarz Rady Ministrów (RM), który pełni też funkcję prezesa RCL.

1 kwietnia 2009 r. weszły w życie nowe zasady tworzenia prawa. Projekty ustaw mają być opracowywane przez profesjonalnych rządowych prawników, a nie przez ministerialnych urzędników. Premier Tusk zapewniał, że dzięki tej reformie polskie prawo będzie znacznie lepszej jakości. Resorty mają tworzyć tylko założenia do ustaw, które następnie mają być przekładane na język prawniczy w RCL. Pozostawiono jednak furtkę.  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sekretarz RM może pozwalać resortom na samodzielne pisanie ustaw. Tyle teoria.

Praktyka ma się zgoła inaczej. Ministerstwa ochoczo wykorzystywały taką możliwość. W efekcie 100 legislatorów z RCL napisało jedynie 20 projektów, w większości małych nowelizacji. Oznacza to, że przez dziewięć miesięcy ubiegłego roku jeden projekt tworzyło … pięciu prawników. Zarobki wszystkich 100 legislatorów w tym czasie wyniosły około 6,3 mln zł. Z kieszeni podatników.

Co we wrześniu na łamach „PB” obiecywał Maciej Berek? Co dziś sądzi o dotychczasowych osiągnięciach RCL? Jak komentują tę sprawę eksperci? O tym w dzisiejszym „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Przepłacamy za prawników rządu