Przesadnie skromny apetyt

Marcin Goralewski
23-07-2004, 00:00

Mimo coraz lepszej kondycji Lentex nie planuje dużych wydatków w 2005 r. O przejęciach mówią tylko analitycy.

Zarząd Lentexu, giełdowego producenta włóknin i wykładzin, przygotowuje program inwestycyjny na 2005 rok.

— W skali roku rynek włóknin rośnie o 7-8 proc. Chcemy iść równolegle z tym wzrostem — mówi Jerzy Kusina, członek zarządu spółki.

Na razie lubliniecka firma nie chce szacować, ile wyniosą inwestycje. Wspomina się, że przekroczą one poziom amortyzacji, która w ubiegłym roku zamknęła się kwotą 12 mln zł.

— Jesteśmy na etapie przyjmowania ofert od dostawców sprzętu — dodaje Jerzy Kusina.

Lentex nie chce w najbliższym czasie inwestować w część wykładzinową przedsiębiorstwa.

— Praktycznie zakończyliśmy program inwestycyjny tej części firmy. Obecnie przynosi ona ponad połowę przychodów. Po inwestycjach w część włókninową, proporcje wyrównają się — wyjaśnia członek zarządu Lentexu.

Na razie spółka zarzuciła pomysły przejęć lub większych inwestycji na Wschodzie, o czym zarząd wcześniej wspominał. Lentexowi nie udało się kupić Gamratu, a nic nie wyszło także z inwestycji kapitałowych w krajach nadbałtyckich.

— Lentex jest w dobrej sytuacji finansowej, a dzięki przejęciom można zdecydowanie szybciej wzrastać niż inwestując tylko we własny park maszynowy. Problem w tym, że na rynku nie bardzo widać cele akwizycji — mówi Hanna Kędziora z DI BRE Banku.

Ze sfinansowaniem niewielkich wydatków w 2005 roku problemów nie będzie. W pierwszym kwartale grupa zarobiła 2,7 mln zł netto, przy 48,6 mln zł przychodów.

— Osiągamy wyniki lepsze niż zakładane w tegorocznym budżecie. Nie jest to jednak powód do weryfikacji prognoz finansowych — mówi Jerzy Kusina.

Lentex zakłada, że zarobi w tym roku 13,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przesadnie skromny apetyt