Przesłuchani w stolicy

Magdalena Graniszewska, Marcin Goralewski
opublikowano: 20-07-2009, 06:45

"PB" rozmawiał z 15 kandydatami na szefa KGHM

Warszawa. Sobota. Upał. Chodnikiem wzdłuż kompleksu biurowego Atrium przechadzają się okoliczni mieszkańcy i turyści. Ale nie tylko. Od godz. 9 rano, równo co pół godziny, pojawia się mężczyzna w garniturze i podąża kierunku obrotowych drzwi prowadzących do warszawskiego biura KGHM. Wiadomo, kandydat na prezesa.

To właśnie na minioną sobotę komisja konkursowa, w której skład wchodzi trzech członków rady nadzorczej KGHM, zaprosiła kandydatów na rozmowy. Do przesłuchania miała 15 osób, którym udało się przejść do drugiego i przedostatniego etapu rekrutacji. Lista nazwisk była tajna, ale większość półfinalistów, z którymi udało nam się porozmawiać, ujawniała swoją tożsamość. Opowiadała też, mniej lub bardziej chętnie, o dotychczasowej karierze i pomysłach dla miedziowej firmy. Część zastrzegła sobie anonimowość.

Wnioski? Po pierwsze — sami mężczyźni. Najwyraźniej nie przyszedł jeszcze czas na kobietę na czele Polskiej Miedzi.

Po drugie — ośmiu na piętnastu kandydatów było lub jest związanych zawodowo z grupą KGHM. Nic dziwnego. Znajomość tak rozległej grupy kapitałowej może być atutem w konkursie. Ale trzeba uważać.

— Zbyt głęboka znajomość danego wycinka działalności KGHM może też być ograniczeniem. Prezes musi mieć ogólną wizję firmy — przyznał anonimowo jeden z kandydatów, sam związany w przeszłości ze spółką.

Po trzecie — pozostali, czyli kandydaci "zewnętrzni", to w większości menedżerowie przemysłowi. Huta, elektrociepłownia, usługi górnicze — to ich dotychczasowe miejsca pracy. Ale do półfinału przeszli też kandydaci z zupełnie, wydawałoby się, odległych branż.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przesłuchani w stolicy