Przetarg grupy zakupowej GZM na energię rozstrzygnięty

  • PAP
opublikowano: 09-11-2021, 21:01

Grupa zakupowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kupi od Tauronu w ciągu dwóch lat blisko 1 terawatogodzinę energii elektrycznej - wynika z informacji opublikowanej na platformie zamówień Metropolii. Cena okazała się wyższa o ponad 100 mln zł od spodziewanej.

Przy budżecie zamówienia w wysokości 492,5 mln zł brutto najtańsza oferta, złożona przez Tauron, opiewa na 597,3 mln zł. Kolejne oferty złożyły: PGE (624,4 mln zł brutto), Veolia (634,3 mln zł) oraz Energa (679,6 mln zł). Oferty otwarto z końcem września br. W połowie października GZM sygnalizowała, że członkowie grupy, mimo cen przewyższających budżet, będą chcieli rozstrzygnąć przetarg. We wtorek ogłoszenie o wyborze oferty Tauronu opublikowano na platformie zamówień Metropolii.

W uzasadnieniu decyzji o woli rozstrzygnięcia przetargu przedstawiciele GZM ocenili, że jego unieważnienie mogłoby się wiązać z dużym ryzykiem, że w powtórzonym postępowaniu ceny byłyby jeszcze wyższe. "Decyzja grupy zakupowej jest w naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem" – mówiła dyrektor departamentu projektów i inwestycji GZM Karolina Mucha-Kuś.

"Jego ponowienie nie dałoby nam żadnej gwarancji, że uzyskamy tańsze oferty. W przeszłości zdarzało nam się, że w podobnej sytuacji decyzje o powtórzeniu postępowania nie przyniosły zakładanego efektu" – akcentowała Mucha-Kuś.

W związku z decyzją członków grupy zakupowej urząd metropolitalny przekazał zamawiającym indywidualne wyliczenia dotyczące wzrostu kosztów. Muszą one zostać uwzględnione w ich planach budżetowych na następne dwa lata. Prace wznowiła również komisja przetargowa, która oceniła złożone oferty i wybrała najkorzystniejszą z nich.

Grupę zakupową energii elektrycznej tworzą gminy z GZM i spoza jej granic. Na liście znajdują się też starostwa powiatowe oraz odrębne jednostki budżetowe - w sumie 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych. Energia elektryczna będzie trafiała m.in. do szkół, przedszkoli, muzeów, szpitali, urzędów, spółek i zakładów komunalnych, TBS-ów czy spółdzielni mieszkaniowych.

Grupa obejmuje również Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego oraz związane z nim instytucje. Stąd wśród odbiorców znajdą się nie tylko Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Sosnowca czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich, ale też instytucje regionalne, m.in. Stadion Śląski, Planetarium Śląskie czy ZOO w Chorzowie.

W informacji Metropolii nt. ogłoszenia przetargu z końca sierpnia br. wartość zamówienia na lata 2022-2023 szacowano wstępnie na blisko 530 mln zł.

Samorządy Metropolii grupowo kupują energię elektryczną od wielu lat. W 2019 r. wspólne postępowanie dotyczyło zakupu blisko 1 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej na dwa kolejne lata (2020-2021). Grupę w tym zakresie utworzyło 113 zamawiających (także spoza GZM), w ramach których działa 326 jednostek. Przy szacunkowej wartości zamówienia 389,7 mln zł brutto, wybrano najtańszą ofertę, za 398,2 mln zł brutto, którą złożyła spółka Tauron Sprzedaż GZE.

W 2019 r. GZM rozstrzygnęła też przetarg na wspólny zakup blisko 225 gigawatogodzin (GWh) gazu w latach 2020-21 dla grupy 25 miast i gmin GZM chcących zakupić paliwo dla 66 jednostek. Szacunkową wartość tego zamówienia określono pierwotnie na ok. 46,7 mln zł. We wspólnym przetargu spółka PGNiG Obrót Detaliczny zaoferowała cenę 38,3 mln zł brutto.

Od kilku tygodni Metropolia sygnalizuje trwające przygotowania do ogłoszenia kolejnego przetargu grupy zakupowej paliwa gazowego. Przygotowywane ma być też powołanie grupy zakupowej samochodów elektrycznych. Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada bowiem na samorządy obowiązek stopniowej elektryfikacji floty.

Zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego GZM z mocy tworzącej ją ustawy zajmuje się m.in. zagospodarowaniem przestrzennym i transportem publicznym; obecnie jest m.in. organizatorem komunikacji miejskiej w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane