Przetarg na budowę bloku elektrowni Ostrołęka możliwy przed świętami

PA P
opublikowano: 15-12-2016, 10:16

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie wykluczył, że jeszcze przed świętami ogłoszony będzie przetarg na budowę bloku elektrowni w Ostrołęce.

"Myślę, że jeszcze przed świętami ogłoszony będzie przetarg - choć może jeszcze nie opublikowany, to zgłoszony do Komisji Europejskiej - na budowę elektrowni Ostrołęka" - powiedział w czwartek minister, który uczestniczył w konferencji Power Ring w Warszawie.

Jak dodał, będzie to blok "w systemie tradycyjnym (węglowy - PAP), podobnie jak te, które budowane są w Kozienicach czy Opolu".

Na początku grudnia Energa i Enea poinformowały, że zawarły umowę na przygotowanie, budowę i eksploatację nowego bloku energetycznego na węgiel kamienny o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce. Blok miałby być oddany do użytku w 2023 r. Jak napisano wówczas w komunikacie, ustalone przez firmy zasady współpracy "powinny przyczynić się do ogłoszenia przetargu jeszcze w 2016 roku".

Spółki przewidują, że budowa bloku (tzw. Ostrołęka C) potrwa ok. 60 miesięcy. Spółka celowa - Elektrownia Ostrołęka, posiada - jak podkreślają - kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu.

Umowa została zawarta przez spółki Energa, Enea oraz Elektrownię Ostrołęka, czyli spółkę celową powołaną przez Energę do realizacji projektu. "Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu akcji spółki celowej do realizacji projektu" - podkreślono. Enea kupi 50 proc. akcji o wartości 101 mln zł, przysługujących Enerdze w kapitale zakładowym spółki celowej.

Współpraca spółek ma objąć trzy etapy: rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy, budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji oraz etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie użytkowana.

Głównym założeniem projektu jest realizacja rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

Należące do Energi Elektrownie Ostrołęka są największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Tworzą je dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka - oddana do eksploatacji w 1956 r. i Elektrownia Ostrołęka - zbudowana w 1972 r. Elektrownia Ostrołęka składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW. i jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej w północno - wschodniej części Polski. W 2012 r. zrezygnowano z planów rozbudowy zespołu o kolejny blok węglowy o mocy do 1000 MW. Podczas kampanii wyborczej do parlamentu w 2015 r. obecna premier Beata Szydło podczas swej wizyty w Ostrołęce zapowiadała powrót do tego pomysłu.

Na początku grudnia Tchórzewski informował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Jak podkreślał, ostrołęcki blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu