Przetarg na budowę Pałacu Saskiego rozstrzygnięty - wygrał Budimex Dromex

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-05-2006, 17:39
Obserwuj w MójPB:

Przetarg na odbudowę Pałacu Saskiego wygrała warszawska firma Budimex Dromex SA - poinformował w czwartek dziennikarzy w Warszawie pełniący funkcję prezydenta stolicy Mirosław Kochalski. Jego zdaniem, w ciągu miesiąca powinno dojść do podpisania kontraktu.

Przetarg na odbudowę Pałacu Saskiego wygrała warszawska firma Budimex Dromex SA - poinformował w czwartek dziennikarzy w Warszawie pełniący funkcję prezydenta stolicy Mirosław Kochalski. Jego zdaniem, w ciągu miesiąca powinno dojść do podpisania kontraktu.

    Realizacja przedsięwzięcia - zaprojektowanie i budowa Pałacu - ma kosztować ok. 201 mln 274 tys. zł (brutto).

    Zdaniem Kochalskiego, latem tego roku powinny rozpocząć się badania archeologiczne na Placu Piłsudskiego, w miejscu, gdzie stanie odbudowany Pałac. Prace budowlane mogłyby ruszyć wiosną przyszłego roku, prawdopodobnie po uroczystościach trzeciego maja. Powinny zakończyć się w ciągu trzech lat.

    Rozstrzygniecie przetargu opóźniło się o kilka tygodni, po tym jak stołeczni urzędnicy odnaleźli w Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW) przedwojenne plany i projekty Pałacu Saskiego. Po przekazaniu ich do Ratusza okazało się, że istnieją drobne różnice w porównaniu z dokumentami, na podstawie których inwestorzy przygotowywali oferty do przetargu. Firmy musiały przygotować nowe kosztorysy inwestycji uwzględniając m.in. dłuższą fasadę pałacu.

    W przetargu uczestniczyły trzy firmy budowlane - Warbud SA, Strabag Sp. z o.o. i Budimex Dromex SA. Władze miasta pierwotnie chciały przeznaczyć na budowę pałacu ok. 163 mln zł. Propozycje wykonawców były jednak wyższe. Warbud SA był gotów wybudować pałac za nieco ponad 205 mln zł, Strabag przedstawił ofertę w wysokości prawie 213,5 mln zł, a Budimex Dromex SA - prawie 201,3 mln zł.

    Rada Warszawy podjęła więc w czwartek decyzję o zwiększeniu całkowitych wydatków na tę inwestycję o ponad 45 mln zł do 214 mln zł; w 2007 r. mają wzrosnąć o 15 mln zł, a w 2008 r. - o 30 mln zł.

    Naczelny Architekt Miasta Michał Borowski przekonywał radnych w czwartek, że "w ostatnich latach rosną ceny materiałów budowlanych o ok. 15 procent rocznie, a ponadto koszt inwestycji podniósł się po wniesieniu do projektów poprawek wynikających z uwzględnienia odnalezionych przedwojennych planów pałacu".

    Pałac Saski, wzniesiony w 1724 r. w wyniku rozbudowy pałacu Morsztynów i przebudowywany w XIX i XX w. został zniszczony w czasie II wojny światowej. Jedynym śladem po nim jest obecnie fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, miejsce obchodzenia najważniejszych świąt państwowych. Stołeczny Ratusz chce odbudować pałac na Pl. Piłsudskiego w kształcie z 1939 r. W pałacu miałyby znaleźć się m.in. ekspozycje muzealne oraz instytucje rządowe i europejskie.

    Kochalski powiedział również, że prawdopodobnie latem rozpoczną się prace związane z modernizacją Krakowskiego Przedmieścia. Dodał, że komisja przetargowa otworzyła koperty z ofertami, ale jeszcze ich nie przeanalizowała. Poinformował ponadto, że w najbliższych dniach podpisana zostanie umowa na budowę dwóchstacji metra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane