Przetarg na wykonanie raportu ws. budowy obwodnicy Augustowa

PAP
opublikowano: 04-02-2008, 20:50

Będzie ogłoszony przetarg na wybór firmy, która wykona raport w sprawie oddziaływania budowy obwodnicy Augustowa na  środowisko - poinformował w poniedziałek PAP prof. Andrzej Kraszewski, moderator "okrągłego stołu" ds. Rospudy.

W poniedziałek wieczorem zakończyła się trzecia sesja obrad. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), samorządu województwa podlaskiego i miasta Augustowa oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w ochronę Doliny Rospudy, a także zaproszeni eksperci. Ma ono doprowadzić do rozwiązania konfliktu wokół budowy obwodnicy Augustowa, której fragment ma przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy.

Jak wyjaśnił Kraszewski, uzgodniono, że pierwszą fazą raportu będzie materiał, który umożliwi ministrowi środowiska oraz ministrowi infrastruktury w ciągu dwóch - trzech miesięcy wybór tzw. wariantu inwestorskiego, czyli takiego, dla którego konieczne będzie pogłębienie ocen oddziaływania na środowisko. Podkreślił, że dla pozostałych wariantów taka ocena też będzie sporządzona.

Podczas poniedziałkowych obrad uczestnicy "okrągłego stołu" przyjął zaproponowane przez uczestników wszystkie kryteria: transportowe, ekonomiczne, społeczne i przyrodnicze.

9 stycznia ustalono, że przeanalizowane zostaną trzy warianty budowy drogi. Pierwszy - dotychczasowa lokalizacja wybrana przez GDDKiA i prowadząca przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada) - skrytykowany przez ekologów, drugi - z obwodnicą przez miejscowość Raczki oraz trzeci - przez miejscowość Chodorki.

Marta Wiśniewska z WWF Polska uważa, że o tym, który wariant będzie ostatecznie realizowany, nie zdecydują ministrowie, tylko wyniki oceny oddziaływania na środowisko.

Jak powiedział dziennikarzom Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Koper, wszystko wskazuje na to, że prace przy budowie obwodnicy Augustowa będą musiały zostać wstrzymane na całym odcinku inwestycji, a nie tak jak dotychczas, tylko na obszarze objętym programem Natura 2000.

"Takie decyzje jeszcze nie zapadły, na razie prace trwają w spowolnionym tempie tylko na tych obszarach, na których mogliśmy budować" - powiedział Koper. Przypomniał, że prace budowlane zostały ograniczone do czasu wyjaśnienia sprawy przez "okrągły stół". "Najprawdopodobniej efektem prac +okrągłego stołu+ będzie opracowanie dodatkowych dokumentów i docelowo wybór trasy" -dodał.

Inicjatorem powołania okrągłego stołu ds. Rospudy był minister środowiska Maciej Nowicki. Powodem był zaś wieloletni konflikt dotyczący tej inwestycji pomiędzy mieszkańcami, inwestorem i ekologami.

Konsekwencją konfliktu był wniosek Komisji Europejskiej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sprawa w Trybunale ma być rozstrzygnięta wiosną 2009 roku. Nowicki ma nadzieję, że KE wycofa wniosek, gdy Polska przedstawi dokładną analizę wariantową tej inwestycji. (PAP)

 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przetarg na wykonanie raportu ws. budowy obwodnicy Augustowa