Przetrwaliście i macie już z górki

Rafał Białkowski
opublikowano: 10-08-2009, 07:21

W pierwszym półroczu przestało działać ponad 1500 firm. Ale powstało kilka razy więcej!

Zdaniem ekonomistów, recesja nie musi być zła. To czas, kiedy rynek oczyszcza się z nieudolnie działających firm. Pozostają te, które mają dobrych menedżerów i w które warto inwestować. Z wyliczeń Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) wynika, że nad Wisłą źle zarządzanych firm jest jak na lekarstwo. Takie wnioski wysnuto po przeanalizowaniu kondycji 231 tys. firm zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Spowolnienie gospodarcze, które przywędrowało do Polski z Zachodu, uderzyło po kieszeni wielu przedsiębiorców. W rezultacie w I półroczu upadłość ogłosiły 293 firmy, czyli o 50,2 proc. więcej niż przed rokiem. Decyzja o likwidacji zapadła w 1226 firmach (przyrost o 14,5 proc.).

- Choć bankructw przybywa, to nie są one tak spektakularne jak u naszych sąsiadów. Co więcej, w feralnej grupie nie znalazła się żadna instytucja finansowa - uspokaja Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Emocje studzą również analitycy, którzy twierdzą, że i tak nie jest źle.

- Współczynnik upadłości jest zwiększony, ale biorąc pod uwagę skalę spowolnienia polskiej gospodarki, nie jest on drastycznie wielki - ocenia prof. Jan Winiecki, doradca ekonomiczny West LB Bank Polska.

Podobnego zdania jest Jarosław Nowrotek.

- Jeśli spojrzymy na liczbę upadłości i likwidacji oraz zestawimy te liczby z ogółem firm zarejestrowanych w KRS, to widzimy, iż zdarzenia te dotyczą mniej niż 2 proc. podmiotów. Gdyby nie opcje walutowe, pierwsze półrocze wyglądałoby znacznie lepiej - mówi prezes COIG.

Analitycy, choć przyznają, że sytuacja w II połowie roku nie będzie sielankowa, to na pewno się nie pogorszy.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przetrwaliście i macie już z górki