Przewaga podaży słabnie, obroty też

Artur Szymański
29-08-2006, 00:00

Poniedziałkowa sesja przyniosła czwarty kolejny spadek wartości indeksu WIG20. Nie był on jednak tak wyraźny jak podczas dwóch ostatnich dni minionego tygodnia. Wówczas na wykresie powstały duże świece o sporych czarnych korpusach, podkreślające przewagę sprzedających. Wczoraj nie mieli już tak znaczącej przewagi. Dwukrotnie do głosu dochodzili też kupujący akcje. Poziom zamknięcia wypadł więc blisko wartości otwarcia sesji. Na wykresie WIG20 uformowała się — jak w połowie sierpnia — świeca o płaskim korpusie i dłuższych cieniach, wskazująca brak zdecydowania inwestorów. Mimo więc 0,5-procentowego spadku głównego indeksu GPW, popyt nie traci jeszcze nadziei na odwrócenie kiepskiej passy.

Rano sytuacja posiadaczy akcji wyglądała bardzo źle. Już w pierwszych minutach notowań pogłębiony został dołek z ubiegłego tygodnia. Na szczęście nie ruszyła lawina zleceń sprzedaży. Posiadacze akcji wytrzymali presję i doszło do odbicia. Niestety, aktywność handlujących była coraz niższa. Skończyło się więc tylko na tym, że WIG20 dotarł do poziomu zamknięcia z poprzedniej sesji. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia także na finiszu notowań. WIG20 nie zdołał wyjść powyżej 2900 pkt — zamknięcie zastało indeks prawie 9 pkt niżej. Trudno jednak wyciągać z tego wnioski, bo obraz rynku zniekształca niewielka aktywność inwestorów. Nie wiadomo, jaki byłby przebieg sesji przy normalnych obrotach. W poniedziałek sięgnęły one tylko 356 mln zł. Aktywność inwestorów dodatkowo osłabił brak z powodu święta sesji w Wielkiej Brytanii.

Wydaje się, że teraz inwestorzy będą na bieżąco reagować na napływające na rynek informacje. Szczególnie ważne staną się dane makro, których nie zabraknie. We wtorek inwestorzy poznają kulisy ostatniego głosowania członków Fed w sprawie stóp procentowych. Ważne też okażą się dane o inflacji, a w czwartek Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp. Dzień wcześniej GUS opublikuje szacunki PKB w II kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przewaga podaży słabnie, obroty też