Przewodniczący KNF listy pisze

ET
opublikowano: 08-02-2012, 00:00

Nadzór zapowiada jeszcze pilniejszą obserwację akcji kredytowej w walucie. Tylko co tu obserwować.

Ukazał się kolejny z serii listów przewodniczącego KNF do banków. Datowany na 3 lutego, został upubliczniony wczoraj. Tym razem przewodniczącypisze w sprawie kredytów walutowych. List ma charakter pisma przewodniego załączonego do obszernego materiału analitycznego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) z 22 listopada 2011 r. ujętych w formie zaleceń. Dokument bardzo szczegółowo opisuje zjawisko, a w zasadzie problem, bo tak jest ono kwalifikowane, zadłużaniasię krajów UE w walutach obcych. Polska znajduje się w grupie krajów o najwyższym wartościowo portfelu kredytowym liczonym głównie we franku szwajcarskim. O kilka długości wyprzedzają nas Węgrzy, nie mówiąc o Litwinach i Łotyszach. Tuż za nami są… Austriacy, którzy przed laty również ulegli urokowi franka.

ERRS zaleca nadzorom krajowym uważne monitorowanie akcji kredytowej i weryfikację procedur kredytowych w bankach szczególnie pod kątem informowania klientów o związanych z tym produktem ryzykiem, liczenia zdolności kredytowej, zarządzania płynnością. Nadzorcy mają składać w tej sprawie części zaleceń do końca czerwca w pozostałych przypadkach do 31 grudnia tego roku. List przewodniczącego powtarza główne tezy pisma rady o niebezpieczeństwach związanych z kredytowaniem w walucie. Brzmiałby zupełnie inaczej, gdyby został ogłoszony jesienią ubiegłego roku, kiedy 20 proc. sprzedaży stanowiły kredyty nie złotowe.

Dzisiaj stały się one naprawdę kredytem niszowym. Znajdują się one w ofercie zaledwie kilku banków. W świetle pisma KNF, a szczególnie zaleceń ERRS z jesieni ubiegłego roku bardziej zrozumiała staje się niemal gremialna decyzja banków o wycofaniu się z udzielania kredytów walutowych z początkiem 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane