Przewozy czarterowe ostro lecą w górę

MIR
opublikowano: 28-04-2008, 00:00

Koniunkturę wakacyjnych rejsów dodatkowo napędzają nietypowe zamówienia, np. właścicieli platform wiertniczych.

Koniunkturę wakacyjnych rejsów dodatkowo napędzają nietypowe zamówienia, np. właścicieli platform wiertniczych.

Egipt, Tunezja i Turcja to kierunki, które Polacy najczęściej wybierają planując urlop. Rośnie też zainteresowanie Grecją, Bułgarią, Cyprem, Majorką, Marokiem, Wyspami Kanaryjskimi, Zielonego Przylądka oraz Portugalią.

Nie ma się co dziwić, że ruch czarterowy w Polsce rośnie lawinowo i rozwija się o wiele szybciej niż przewozy regularne. Dodatkowo koniunkturze sprzyja niski kurs USD. W ubiegłym roku z przewozów czarterowych skorzystało blisko 2 mln pasażerów, o 46 proc. więcej niż w 2006 r. Zdaniem Tomasza Dziedzica z Instytutu Turystyki, przewozy czarterowe nadal będą się rozwijać, choć dynamika będzie nieco mniejsza. W I kw. siedem największych portów przewiozło blisko 268 tys. pasażerów, podczas gdy w takim samym okresie ubiegłego roku było ich nieco ponad 76 tys. Na szczególne wyróżnienie zasługuje port w Krakowie, którego dynamika sięgnęła blisko 140 proc.

— Powoli odzyskujemy rynek — przyznaje Kamil Kamiński, prezes portu w podkrakowskich Balicach.

Koniunkturę napędzają też nietypowe zamówienia, m.in. cywilne transporty wojska czy czartery zamawiane przez pracodawców — porty coraz częściej obsługują samoloty dla przemysłu stoczniowego czy platform wiertniczych. Właściciele firm korzystają z nich, aby zapewnić szybki transport do domu w okresie świąt czy przerwy majowej. Dość nietypowym przykładem jest też transport polskich pracowników stoczniowych do Szczecina, opłacony przez firmę norweską z Rumunii. Takie samoloty, najczęściej w okresie świąt, latają też na trasach do Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu