Przez pryzmat partii słabo widać państwo

Jacek Zalewski
opublikowano: 21-01-2004, 00:00

W ustroju tzw. minionym, gdy obowiązywała zasada „partia kieruje, a rząd rządzi”, plenum KC PZPR miało dużo większe znaczenie niż — odbywające się często nazajutrz — posiedzenie Sejmu. Ustawy były tylko dokumentami technicznymi i przełożeniem ogólnikowych uchwał KC. Podobnie kształtowały się relacje personalne — resortowy sekretarz KC przetrzymywał u siebie w poczekalni nie tylko ministra, ale i wicepremiera.

Pamiętający tamtą epokę przeżywają w tych dniach deja vu. Dzisiaj w Sejmie odbywa się doroczna debata o polityce zagranicznej, w piątek posłowie nadadzą ostateczny kształt budżetowi (o czym pamiętają kolejarze...), ale wszystko to blednie wobec kadrowych roszad partyjno- -rządowych. Wydarzeniem tygodnia będzie sobotnie posiedzenie Rady Krajowej SLD. Kierująca partia rozpatrzy program oszczędnościowy wicepremiera Jerzego Hausnera, wyznaczy jego granice i wyda polityczne dyspozycje rządowi, który we wtorek je przyjmie.

W nadanym Polsce przez Konstytucję ustroju parlamentarno-gabinetowym relacje między Radą Ministrów a jej politycznym zapleczem są sprawą skomplikowaną i delikatną. Jednak w obliczu spadających notowań i rządu, i Sojuszu, Leszek Miller postanowił utrzymać obie swoje firmy na powierzchni państwa za wszelką cenę i wykonuje zaskakujące ruchy. SLD-owski Senat wywrócił sposób przeliczenia na mandaty głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najnowszym przykładem zaś jest partyjno-rządowa żonglerka osobami Krzysztofa Janika i Józefa Oleksego na stanowisku szefa MSWiA.

Ta kadrowa roszada podobno ma posłużyć sprężeniu klubu SLD w celu nadrobienia legislacyjnych zaległości wobec UE oraz przeprowadzenia przez parlament bez strat programu Jerzego Hausnera. Jeśliby tak się stało — przyniosłaby pożytek państwu, na razie jednak oznacza tylko przesilenie w partii...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu