Przezwyciężyliśmy stereotyp pracodawcy wyzyskiwacza

Kazimierz Krupa
09-09-2004, 00:00

To nieprawda, że ideałem pracodawcy jest mieć produkcję bez pracowników, zaś ideałem pracowników jest mieć wynagrodzenie bez pracy. Jesteśmy ze sobą związani i wzajemnie sobie potrzebni. Przedsiębiorcy, mając świadomość zarówno swoich praw, jak i powinności wobec pracowników, przyczynili się do tego, że dialog społeczny od konfliktu, gwałtownych spięć, demonstracji i dramatycznych nieraz wydarzeń przekształcił się w kooperację i dążenie do znalezienia rozwiązań satysfakcjonujących wszystkie strony. Nauczyliśmy się, że minuta rozmowy jest lepsza niż tydzień walki.

Przez wiele lat kolejne ekipy polityczne potwierdzały słuszność powiedzenia, że problemem polityków jest to, że za dużo mówią, w związku z tym za mało słuchają innych, a już zupełnie nie starcza im czasu na myślenie. Byliśmy traktowani instrumentalnie. Z roku na rok rósł fiskalizm, potęgowała się biurokracja, mnożono bariery administracyjne, tworzono mnóstwo bzdurnych przepisów, rosły koszty pracy. My zaś przypominaliśmy, za Tomaszem Jeffersonem, że najlepszy rząd to taki, który najmniej rządzi. Chcieliśmy być partnerami polityków, nie zaś biernymi wykonawcami tego, co oni wymyślą. Chcieliśmy być współautorami tworzonych reform. Myślę, że po latach przynajmniej część klasy politycznej zrozumiała, że problemów polskiej gospodarki nie da się rozwiązać bez udziału przedsiębiorców i pracodawców. I to jest niewątpliwy sukces.

ANDRZEJ MALINOWSKI prezydent KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przezwyciężyliśmy stereotyp pracodawcy wyzyskiwacza