Przeżyjmy to jeszcze raz: Rozczarowanie Tauronem

Kamil Gemra, StockWatch.pl
opublikowano: 28-12-2010, 17:01

Po udanym debiucie PZU gazety pisały, jak łatwo zarabia się na giełdzie, a w kolejce czekał już na sprzedaż następny gigant — energetyczny koncern Tauron, dowodzony przez Dariusza Luberę. Debiut zaplanowano na koniec czerwca.

Tymczasem koniunktura na giełdzie znów się popsuła, bo problemy strefy euro okazały się głębsze, niż przypuszczano.

Tauron robił co mógł, by przekonać inwestorów. Fundusze naciskały jednak na obniżenie ceny emisyjnej. Resort skarbu najpierw wycenił jedną akcję na 70 groszy (cena przed scaleniem, odpowiada dzisiejszej 6,30 zł), potem obniżył do 57 groszy i spółka zadebiutowała po 5,13 zł. Debiut wypadł blado. Kurs otworzył się bez zmiany, a zamknął się prawie 2 proc. niżej. W kolejnych tygodniach też spadał. Jednak ci, którzy odrobili lekcję z analizy fundamentalnej, wiedzieli, że akcje są rażąco niedowartościowane. Rynek zauważył to 2 miesiące później i zaczęły się szybkie wzrosty. Spółka do końca roku przyniosła ponadprzeciętną stopę zwrotu 36 proc.

W międzyczasie Leszek Czarnecki ogłosił wezwanie na sprzedaż akcji MW Trade, co było konsekwencją zawarcia umowy odkupu akcji od znaczących akcjonariuszy tej małej spółki. Wchodząc w skład grupy Getin, zyskałaby tanie finansowanie i mogła szybciej się rozwijać, goniąc kilkukrotnie większego Magellana. Cena 6,25 zł w wezwaniu wyglądała na wysoką i przytłumiła wzrosty, które jednak wróciły już pod koniec sierpnia, dyskontując spodziewany wzrost wartości wewnętrznej spółki. Kurs sięgnął prawie 20 zł, następnie ustabilizował się przy około 16 zł, przynosząc inwestorom roczną stopę zwrotu ponad 330 proc. Magellan niezmiennie tkwi w trendzie bocznym, z niedużym wolumenem i stopą zwrotu bliską zeru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Gemra, StockWatch.pl

Polecane