Czytasz dzięki

Przy olsztyńskim lotnisku powstanie elektrownia fotowoltaiczna

  • PAP
opublikowano: 26-12-2018, 10:22

Przy olsztyńskim lotnisku Dajtki powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 3 MW. Będzie to największa tego typu elektrownia w mieście i okolicach, zbuduje ją lokalna firma.

Elektrownię fotowoltaiczną przy olsztyńskim lotnisku Dajtki zbuduje firma Bob Energetyk z Olsztyna. Jej prezes, Bogusław Wojciechowski powiedział PAP, że decyzja o inwestycji jest motywowana troską o ochronę środowiska oraz tym, że obecnie tylko ten sektor energetyki może liczyć na wsparcie. "Nie możemy się skazywać na oddychanie smogiem, a skoro upadło wspieranie energetyki wiatrowej pozostaje fotowoltaika" - przyznał prezes Bob Energetyk.

Firma Bob Energetyk ma już za sobą załatwianie spraw formalno-prawnych dotyczących inwestycji. Budowa farmy fotowoltaicznej ma się rozpocząć na wiosnę. "Wyprodukowaną energię będziemy sprzedawać na Towarowej Giełdzie Energii tak, jak to czynimy z energią wyprodukowaną na innych naszych farmach fotowoltaicznych" - powiedział Wojciechowski.

Firma Bob Energetyk elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2 MW ma obecnie w Olsztynku. Elektrownia ta jest usytuowana na byłym wysypisku śmieci. W sumie elektrownie należące do tej firmy produkują energię o mocy 10 MW, w perspektywie planowane jest podwojenie ilości uzyskiwanej energii. Elektrownia fotowoltaiczna na lotnisku Dajtki o mocy 3 MW będzie największą tego typu w Olsztynie i okolicach.

Pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. energetycznych Karol Więckowski poinformował PAP, że w 2017 roku do sieci podłączono w Olsztynie 40 mikroźródeł, a na terenie komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji powstała elektrownia o mocy 180 kW, która częściowo pokrywa zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię.

W latach 2015-16 na terenie Olsztyna powstały elektrownie o łącznej mocy zainstalowanej 2360 kW. W tym samym czasie powstały 82 mikroźródła (o mocy poniżej 40 kW) o łącznej mocy 978 kW.

"Zakłada się, że wszystkie obiekty gminy, w których realizowane są projekty termo modernizacyjne wyposażone będą w źródła fotowoltaiczne pokrywające w różnym stopniu potrzeby energetyczne dla realizacji ich funkcjonowania" - podał Więckowski.

Zarówno Więckowski jak i Wojciechowski przyznali w rozmowach z PAP, że na Warmii rośnie zainteresowanie elektrowniami fotowoltaicznymi. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane