Przygotowania do strajku w PERN "Przyjaźń"

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-12-2006, 11:03

MKP PERN "Przyjaźń" rozważa możliwość przesunięcia terminu zapowiadanego wcześniej na środę strajku ostrzegawczego.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny (MKP) PERN "Przyjaźń" rozważa możliwość przesunięcia terminu zapowiadanego wcześniej na środę strajku ostrzegawczego w związku z zaproszeniem do rozmów od ministra skarbu państwa - poinformował pełnomocnik MKP mecenas Piotr Wujec.

"Związkowcy PERN rozważają możliwość negocjacji, ale sprawa strajku jest ciągle otwarta" - powiedział Wujec.

Dodał, że MKP wysłał w środę pismo do prezesa PERN Krzysztofa Gana z postulatem podjęcia rozmów.

W środę rano członkowie MKP PERN "Przyjaźń" zebrali się na terenie bazy surowcowej spółki w Plebance pod Płockiem. Tego dnia zamierzali przeprowadzić godzinny strajk ostrzegawczy. Na bramie bazy surowcowej w Plebance członkowie MKP wywiesili transparent: "akcja protestacyjna".

Jednak, jak poinformował Wujec, "dotychczas akcja protestacyjna nie została podjęta".

Związkowcy PERN "Przyjaźń" otrzymali w środę rano pismo od ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego, w którym poinformował on, że strajk nie służy interesom spółki oraz państwa i wezwał do jego zaniechania, a także do prowadzenia rozmów.

MKP sprzeciwia się planom Skarbu Państwa wydzielenia ze spółki i przekazania do nowo tworzonego podmiotu - Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP) - rurociągów produktowych, transportujących benzynę i olej napędowy. MKP uważa m.in., że odebranie PERN rurociągów paliwowych o wartości prawie 2 mld zł i przekazanie ich spółce OLPP nie mającej doświadczenia w zarządzaniu takimi magistralami, stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wcześniej MKP informował, że gotowy jest wstrzymać pracę wszystkich rurociągów PERN, w tym także tłoczących ropę naftową z Rosji do Niemiec. Nie podano jednak godziny rozpoczęcia akcji, ani jej zasięgu.

Według Ministerstwa Gospodarki, gdyby doszło do strajku ostrzegawczego w PERN, to nie zagrozi on wiarygodności Polski jako państwa tranzytowego przesyłu ropy naftowej i nie wpłynie na przesył surowca rurociągiem "Przyjaźń". W opinii zarządu PERN oraz Ministerstwa Skarbu Państwa zapowiadana akcja strajkowa - jeśli dojdzie do skutku - będzie miała charakter nielegalny. Z oceną tą nie zgadza się MKP. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Przygotowania do strajku w PERN "Przyjaźń"