Przygotuj się na niespodzianki

Ewa Weronika Złotowska
opublikowano: 02-08-2004, 00:00

Pozytywne przejście oceny małej i średniej firmy oraz jej perspektyw to wstęp do dalszych negocjacji z bankiem. Ich istotą jest zabezpieczenie.

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu obrotowego, kredytu w rachunku bieżącym czy overdraftu są wpływy na rachunek bieżący, które bank może zająć na poczet należności od kredytobiorcy — małej i średniej firmy.

Jeśli bank kredytujący nie jest „pierwszym bankiem” (podstawowym dla obsługi bieżącej), na pewno zażąda przeniesienia rachunku podstawowego i sprawdzi, czy przechodzą przez niego deklarowane obroty. Taki warunek należy przyjąć jako bezdyskusyjny. Bank zarabia bowiem nie na kredycie, ale na opłatach, prowizjach czy wymianie walut. Oczywiście najmilej widziane są lokaty właściciela firmy. Polscy przedsiębiorcy zwykle jednak nie sięgają po kredyt, dopóki  mają własne środki. Takie oczekiwania banku są więc czysto teoretyczne, szuka więc innych możliwości.

Umowy handlowe

Mile widziane są cesje wpływów z umów handlowych. Warunkiem jest, aby były to umowy, a nie luźna współpraca:

- na dłuższy okres,

- mające swoją historię,

- ze stałymi odbiorcami.

- przy znaczących kwotach obrotu i wartości jednostkowych dostaw towarów czy usług.

Reguły bankowe przewidują  sprawdzenie partnera, podlega on skróconej procedurze kredytowej. Historia współpracy będzie przy tym istotnym czynnikiem oceny, czy transakcje z tym kontrahentem mogą stanowić zabezpieczenie.

Paradoksalnie mile widziane są umowy ze źle oceniamymi płatnikami, czyli wielkimi sieciami handlowymi (supermarketami). Ich wiarygodność kredytowa dla banków jest niepodważalna.

Jakie aktywa

Niestety, dla kredytów na dłuższy okres bank zażąda mocniejszych zabezpieczeń. Mogą to być (ostatnio modne pojęcia):

- aktywa twarde — głównie nieruchomości, ale także maszyny i urządzenia, wyposażenie, wszystko to, co stanowi konkretną, trudną do fizycznego przeniesienia wartość.

- aktywa miękkie — głównie towary, ale często należności od klientów za już dostarczone produkty czy wykonane usługi.

- aktywa łatwo- i trudnozbywalne — w świetle oceny banku zbywalność zależy od aktualnej koniunktury i stanu branży. Bank ocenia, jak szybko i z jakim dyskontem (upustem, poniżej ceny rynkowej) może zbyć zabezpieczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Weronika Złotowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przygotuj się na niespodzianki