Czytasz dzięki

Przyjazne ludziom i środowisku

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Odpowiednio zaplanowana przestrzeń miejska staje się przyjaznym miejscem do życia i pozwala chronić przyrodę

Zmiany klimatu i jego ocieplenie są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców miast. W centrach, charakteryzujących się zwartą zabudową, dodatkowym problemem jest tworzenie się miejskich wysp ciepła, czyli obszarów o wyższej temperaturze powietrza niż otaczające tereny. Upały szkodzą nie tylko ludziom, lecz także środowisku, ponieważ klimatyzacja zużywa dużo energii.

Obniżyć temperaturę pomagają zielone dachy, odpowiednia izolacja czy przeciwsłoneczne szyby w oknach. Znanym z krajów śródziemnomorskich sposobem jest malowanie dachów na biało, co pozwala ograniczyć nagrzewanie się budynku.

Wspominana już izolacja pomaga przetrwać gorące dni, bo nie pozwala ciepłu dostać się do budynku. Dla lepszego efektu izolowane powinny być również kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Większość nowoczesnych biurowców to obiekty w znacznym stopniu przeszklone. Zapewniają użytkownikom dużą ilość światła dziennego, ale promienie słoneczne mogą również przyczyniać się do wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Tego problemu można uniknąć dzięki zastosowaniu nowoczesnych przeszkleń, które zapewniają wysoki poziom transmisji światła do środka, jednocześnie chroniąc budynki przed słońcem. Przykładowo SGG Cool-Lite SKN (producent Saint-Gobain) to gama szkła przeciwsłonecznego z podwójną warstwą srebra i powłokami o znakomitych parametrach funkcjonalnych.

Częstym problemem współczesnych aglomeracji jest budowanie osiedli mieszkaniowych na obrzeżach, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury. Konieczność codziennych dojazdów prowadzi do emisji zanieczyszczeń i straty czasu w korkach. Dlatego niezbędna jest zmiana sposobu myślenia o rozbudowie miast, tak aby powstawały osiedla czy dzielnice, które pozwalają na miejscu zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców.

Przykładem takiego podejścia może być dzielnica poprzemysłowa Coresi rewitalizowana przez firmę Ceetrus we współpracy z władzami rumuńskiego Braşov. Projekt obejmuje ponad 100 ha, na których będą ze sobą sąsiadowały kompleksy mieszkaniowy, biurowy oraz centrum handlowe. Część budynków uzyskała już certyfikat BREEAM, dotyczący zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla środowiska. Dzięki temu, że biurowce powstały przy zachowaniu istniejących struktur przemysłowych, udało się zaoszczędzić 10 tys. m sześc. materiałów, takich jak beton i cegła, a 50 tys. m sześc. pozostałości po wyburzeniach ponownie wykorzystano.

Z kolei w południowej części miasta Luksemburg powstaje zupełnie nowa dzielnica. W Cloche d’Or znajdą się miejsca pracy, mieszkania, sklepy i restauracje, a w pobliżu nowy park. Mieszkańcy będą mogli korzystać z tramwaju i autobusów jadących do centrum. Powstaną również ścieżki rowerowe. Łączna powierzchnia obiektów realizowanych w ramach wszystkich projektów to 650 tys. mkw. Dzielnica uzyskała pre-certyfikat DGNB na poziomie złotym. Przy projekcie współpracują deweloperzy mieszkaniowi i biurowi. Jeszcze w tym roku ma zostać otwarta część realizowana przez firmę Ceetrus.

Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie przestrzeni budynków. Coraz częściej dotyczy to dachów. Tworzone tam ogrody ograniczają nagrzewanie, a nawet służą do produkcji żywności. Przykładowo na dachu parkingu centrum handlowego Cailure w Lyonie powstał ogród o powierzchni kilku tysięcy mkw. zainstalowany przez Ceetrus w partnerstwie z firmą Sous les fraises.

Dachy wykorzystuje się również do wytwarzania energii odnawialnej. Na dachu Centrum Handlowego Auchan Płock zainstalowano 95 paneli fotowoltaicznych. Instalacja, dzięki akumulatorom, pozwoli w nocy zasilić oświetlenie korytarza oraz parkingu pod budynkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska, Dodatek partnera

Polecane