Przyspieszymy w końcu roku

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 31-08-2005, 00:00

Poprawa koniunktury jest wolna, ale systematyczna. Im bliżej końca roku, tym szybciej ma rozwijać się gospodarka.

Po słabym dla gospodarki drugim kwartale trzeci powinien przynieść poprawę — wynika z sierpniowej edycji Indeksu Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP).

— Po kiepskim półroczu wychodzimy z dołka — mówi Stanisław Kubielas z PKPP.

W sierpniu indeks roczny poprawił się w stosunku do lipca o 1 pkt. i wyniósł 56 pkt. Bardziej umocniły się indeksy: półroczny (wzrost o 2 pkt, do 60 pkt) i kwartalny (wzrost o 3 pkt, do 55 pkt)

Jak tłumaczy Stanisław Kubielas, potwierdza to oczekiwania lepszej koniunktury w drugim półroczu z wyraźnym przyspieszeniem w czwartym kwartale.

— Wskazuje na to duża, aż 5- -pkt różnica między bieżącym indeksem kwartalnym a półrocznym — dodaje Stanisław Kubielas.

Ma być lepiej, ale nie ma co liczyć na powrót do ubiegłorocznego, ponad 5-proc. tempa wzrostu gospodarczego.

— Nasza gospodarka przypomina niemiecką: ociężałą, o mało elastycznej strukturze, gdzie dynamika konsumpcji jest niższa od dynamiki PKB, a przy dobrych perspektywach inflacyjnych i kursowych próby rozbudzenia popytu napotykają problemy — uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.

Jego zdaniem, nowy rząd będzie mógł rozwiązać ten problem na dwa sposoby: albo przez daleko idące zmiany strukturalne (głównie podatkowe), albo przez szybkie zafundowanie gospodarce zerowych realnych stóp procentowych dzięki szybkiemu wstąpieniu do strefy euro.

— Na razie naszą gospodarkę stać na uzyskanie tylko 3,2-proc. dynamiki wzrostu w 2005 r. — uważa ekonomista BRE.

Indeks PKPP jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej powstającym na podstawie prognoz niezależnych ekonomistów. Może przybierać wartość od 0 do 100 pkt., gdzie 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego na poziomie 3-3,5 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przyspieszymy w końcu roku