Przyszłe kodeksy budzą sprzeciw

IWA
opublikowano: 05-03-2018, 22:00

Związek Pracodawców BCC nie dostrzega w propozycjach komisji kodyfikacyjnej wystarczających zachęt do zatrudniania na etaty.

Przedsiębiorcy z niepokojem przyjmują doniesienia o przepisach szykowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy (KKPP), która ma niedługo przedstawić projekty dwóch kodeksów — pracy i zbiorowego prawa pracy. Business Centre Club (BCC) wyraża wręcz stanowczy sprzeciw wobec wielu regulacji, które według tej organizacji nie tylko nie mają na celu ułatwiania rozwiązywania stosunku pracy, ale również zaostrzają zasady.

Według Związku Pracodawców BCC (ZP BCC) tak właśnie należy odczytywać propozycje komisji co do wprowadzenia obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umów na czas określony, a w stosunku do pracodawców zatrudniających powyżej 10 pracowników: wieloetapowość i skomplikowanie procedur z tym związanych, dotyczących także rozwiązywania umów na czas nieokreślony, czy obowiązek zaoferowania pracownikowi — w przypadku likwidacji jego stanowiska — innej pracy, do której ma kwalifikacje lub z łatwością może je nabyć. Ten ostatni pomysł organizacja uznaje za kuriozalny.

„ZP BCC wielokrotnie podkreślał, że jednym z powodów niechęci pracodawców do zawierania umów o pracę jest trudność w ich wypowiadaniu.

Nie można zapominać, że bez regulacji zachęcających do rozwoju biznesu miejsca pracy nie będą tworzone. Tymczasem wiele propozycji zmian biegnie dokładnie w odwrotnym kierunku. Likwidacja w stosunkach pracy umów-zleceń i domniemanie istnienia stosunku pracy mogłyby zostać zaakceptowane, ale tylko w przypadku realnego, a nie pozornego ułatwienia w zatrudnianiu i w zwalnianiu pracowników” — czytamy w stanowisku ZP BCC.

Przedsiębiorcy nie dostrzegają też w zapowiadanych przepisach przyszłego Kodeksu pracy ułatwień zachęcających do zawierania umów o pracę, na co środowisko pracodawców liczyło. Zdaniem BCC, nie można tak traktować proponowanych nowych typów umów o pracę (dorywczej, sezonowej i nieetatowej), które obwarowane mają być licznymi warunkami, co w praktyce prowadzić może do ich rzadkiego stosowania.

Z aprobatą ZP BCC spotkała się propozycja komisji kodyfikacyjnej dotycząca wydłużenia do 6 miesięcy pracy wykonywanej w okresie próbnym, ale do niej też eksperci mają zastrzeżenia. Nie satysfakcjonuje ich, że jednocześnie będzie skrócony maksymalny, dopuszczalny okres umowy terminowej do 540 dni (czyli do półtora roku).

Na plus ZP BCC ocenia propozycję, aby w razie sporu sądowego z pracownikiem ustalenie istnienia stosunku pracy między zatrudnionym a firmą dotyczyło wyłącznie okresu poprzedzającego 12 miesięcy przed złożeniem pozwu. © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane