Przyszłe kodeksy budzą sprzeciw

IWA
opublikowano: 05-03-2018, 22:00

Związek Pracodawców BCC nie dostrzega w propozycjach komisji kodyfikacyjnej wystarczających zachęt do zatrudniania na etaty.

Przedsiębiorcy z niepokojem przyjmują doniesienia o przepisach szykowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy (KKPP), która ma niedługo przedstawić projekty dwóch kodeksów — pracy i zbiorowego prawa pracy. Business Centre Club (BCC) wyraża wręcz stanowczy sprzeciw wobec wielu regulacji, które według tej organizacji nie tylko nie mają na celu ułatwiania rozwiązywania stosunku pracy, ale również zaostrzają zasady.

Według Związku Pracodawców BCC (ZP BCC) tak właśnie należy odczytywać propozycje komisji co do wprowadzenia obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umów na czas określony, a w stosunku do pracodawców zatrudniających powyżej 10 pracowników: wieloetapowość i skomplikowanie procedur z tym związanych, dotyczących także rozwiązywania umów na czas nieokreślony, czy obowiązek zaoferowania pracownikowi — w przypadku likwidacji jego stanowiska — innej pracy, do której ma kwalifikacje lub z łatwością może je nabyć. Ten ostatni pomysł organizacja uznaje za kuriozalny.

„ZP BCC wielokrotnie podkreślał, że jednym z powodów niechęci pracodawców do zawierania umów o pracę jest trudność w ich wypowiadaniu.

Nie można zapominać, że bez regulacji zachęcających do rozwoju biznesu miejsca pracy nie będą tworzone. Tymczasem wiele propozycji zmian biegnie dokładnie w odwrotnym kierunku. Likwidacja w stosunkach pracy umów-zleceń i domniemanie istnienia stosunku pracy mogłyby zostać zaakceptowane, ale tylko w przypadku realnego, a nie pozornego ułatwienia w zatrudnianiu i w zwalnianiu pracowników” — czytamy w stanowisku ZP BCC.

Przedsiębiorcy nie dostrzegają też w zapowiadanych przepisach przyszłego Kodeksu pracy ułatwień zachęcających do zawierania umów o pracę, na co środowisko pracodawców liczyło. Zdaniem BCC, nie można tak traktować proponowanych nowych typów umów o pracę (dorywczej, sezonowej i nieetatowej), które obwarowane mają być licznymi warunkami, co w praktyce prowadzić może do ich rzadkiego stosowania.

Z aprobatą ZP BCC spotkała się propozycja komisji kodyfikacyjnej dotycząca wydłużenia do 6 miesięcy pracy wykonywanej w okresie próbnym, ale do niej też eksperci mają zastrzeżenia. Nie satysfakcjonuje ich, że jednocześnie będzie skrócony maksymalny, dopuszczalny okres umowy terminowej do 540 dni (czyli do półtora roku).

Na plus ZP BCC ocenia propozycję, aby w razie sporu sądowego z pracownikiem ustalenie istnienia stosunku pracy między zatrudnionym a firmą dotyczyło wyłącznie okresu poprzedzającego 12 miesięcy przed złożeniem pozwu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu