Przyszłość gazu łupkowego w naszych rękach

ADAM CZYŻEWSKI główny ekonomista PKN Orlen
opublikowano: 31-10-2013, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA SEKCJI — PKN ORLEN

W ostatnim ćwierćwieczu Polska miała stać się najpierw drugą Japonią, później drugą Irlandią, aż w końcu drugą Norwegią. Albo nawet Kuwejtem. Te ostatnie porównania dotyczyły oczywiście nadziei związanych z zasobami gazu łupkowego, jednak w tej kwestii hurraoptymizm szybko został zastąpiony czarnowidztwem. Tymczasem to, czego potrzebujemy najbardziej, żeby cieszyć się korzyściami płynącymi z eksploatacji gazu łupkowego, to przede wszystkim chłodna głowa i racjonalność. Nie jest wiedzą tajemną to, co należy zrobić, by zwiększyć szansę opłacalnego pozyskiwania tego surowca, którego znaczenie w światowym miksie energetycznym będzie rosło. Regulatorzy muszą w końcu zauważyć ten fakt, wpisując gaz łupkowy w strategiczne założenia polityki energetyczno-klimatycznej, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Nie sposób przecież nie dostrzec jego potencjału w kontekście

budowania ekonomicznie zbilansowanej energetyki niskoemisyjnej. Potrzebujemy zdecydowanej zmiany podejścia do sektora wydobywczego. Musimy zacząć również zwracać uwagę na stopień dojrzałości stosowanych technologii. Tam, gdzie potencjał wykorzystania zasobów zależy od innowacyjnych technologii, powinien być traktowany jako działalność innowacyjna. To właśnie technologia wydobycia gazu z łupków decyduje o tym, że nabiera on ekonomicznej wartości. Nie zapominajmy ponadto, że cechą innowacyjnej technologii jest to, że wymaga ona znaczących nakładów inwestycyjnych na dostosowanie do specyficznych warunków geologicznych czy dalszy rozwój.

Dlatego nadeszła pora, by firmy z doświadczeniem i gotowe na poszukiwania gazu łupkowego traktować jak strategicznych inwestorów branżowych — to one bowiem biorą na siebie ryzyko biznesowe i mają potencjał, by opracować skuteczny know-how. Warunków, które musimy spełnić, jest jeszcze kilka: od otwartej polityki informacyjnej po zmiany infrastrukturalne. Więcej na ten temat, ale też o innych sprawach z pogranicza ekonomii i energetyki, znajdą państwo na moim blogu na stronie www.napedzamyprzyszlosc.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM CZYŻEWSKI główny ekonomista PKN Orlen

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przyszłość gazu łupkowego w naszych rękach