Przyszłość leży w rękach silnych metropolii

Partnerem artykułu jest Miasto Kraków
05-09-2016, 22:00

Miasto przyszłości to dobrze skomunikowana, bezpieczna metropolia, która potrafi umiejętnie wykorzystać nowoczesne technologie, innowacyjne systemy, potencjał biznesu oraz zaangażowanie mieszkańców

Metropolie kojarzą nam się zazwyczaj z największymi miastami na świecie, takimi jak Nowy York, Berlin, Paryż, Tokio czy Sydney. Jeśli zapytać Polaka o nasze krajowe metropolie, wskaże na Warszawę. Uzna bowiem, że inne miasta nie są jeszcze na tak wysokim etapie rozwoju. To postrzeganie przeciętnego Kowalskiego zupełnie mija się z rzeczywistością, bo w Polsce za obszary metropolitalne oficjalnie uznano już 12 miast, w tym m.in. obok stolicy — Trójmiasto, Katowice, Wrocław i Kraków. Wszystkie te miasta wpisują się bowiem w definicje metropolii. Są więc m.in. rozpoznawalne, charakteryzują się rozwiniętą komunikacją, rozbudowanym sektorem usług, a także współpracują z innymi miastami nie tylko w kraju, lecz również w skali międzynarodowej.

Poczucie przynależności

Miasto przyszłości to dobrze skomunikowana, bezpieczna metropolia, która inteligentnie wykorzystuje nowoczesne technologie i innowacyjne systemy, łącząc je z potencjałem instytucji i firm oraz kreatywnością i zaangażowaniem obywateli. Dzięki temu może powstać nowocześnie zarządzane miasto o silnym kapitale ludzkim i społecznym, oferujące wysoką jakość życia oraz przyjazne warunki dla innowacyjnej gospodarki.

Właśnie na te aspekty wskazali przedstawiciele polskich, europejskich i amerykańskich samorządów, administracji państwowej, organizacji pozarządowych, biznesu i środowisk akademickich, którzy w ostatnich miesiącach odpowiadali na pytania dotyczące nowoczesnej metropolii. Ich odpowiedzi zostały zebrane w postaci raportu Miasta Krakowa „Metropolie — nowa siła rozwoju”. Respondenci, którzy odpowiadali na te pytania podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, zastanawiali się jednocześnie nad największymi problemami i wyzwaniami, jakie dziś stoją przed metropoliami.

Szukali możliwych rozwiązań, wskazując m.in. na konieczność angażowania mieszkańców w różne projekty i konsultacje oraz mocno punktując potrzebę projektowania efektywnego transportu publicznego. Ankietowane osoby zwracały także uwagę na takie czynniki, jak silne wewnętrzne poczucie przynależności i związania z miastem jego mieszkańców, odrębną kulturę urbanistyczną, efektywne rozwiązania dla biznesu, rozbudowane siatki połączeń między poszczególnymi ośrodkami czy też dążenie do uniezależnienia pewnych działań, jak np. samodzielna polityka fiskalna, realizowana oczywiście w miarę możliwości prawno-politycznych. Ich zdaniem, te wszystkie aspekty wpływają na wzrost znaczenia miast i są w stanie podnieść je do rangi metropolii.

Ludzie, biznes i wizerunek

Patrząc w ujęciu historycznym, Kraków już ponad tysiąc  lat temu stał się metropolią. Stanowił znaczący ośrodek gospodarczy i handlowy w Europie. Miał wiele powiązań politycznych, dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych z innymi ważnymi miastami. Równocześnie był też niezwykle silnym centrum kulturalnym, do którego ściągali artyści z całego świata.

Dzięki tym czynnikom szybko się rozwijał, przyciągając do siebie cenny kapitał, nie tylko finansowy, ale także ludzki. To pozwoliło podwawelskiemu grodowi zarówno na rywalizację, jak i na współpracę gospodarczą (liczne szlaki handlowe) oraz wymianę kulturową z ówczesnymi największymi metropoliami.

Niestety, wojny i rozbiory zniszczyły wypracowane wcześniej przewagi, wymuszając całkiem odmienne decyzje i inną pracę — choćby nad stabilnością gospodarczą, aby ponownie zasłużyć na miano metropolii w kontekście europejskim.I wszystko wskazuje na to, że stolica Małopolski jest na jak najlepszej drodze.

Po pierwsze, według raportu o metropoliach, opracowanego w 2015 r. przez PwC, Kraków zajmuje trzecie miejsce w rankingu tego typu ośrodków w Polsce, ustępując Warszawie i Wrocławiowi. Po drugie, Kraków jest największym centrum outsourcingu w Polsce i liderem w Europie. W tym mieście ponad 100 firm z branży BSS rozwija swoją działalność. Jednocześnie stolica Małopolski zajmuje 9. miejsce w rankingu „Tholons Top 100 Outsourcing Destinations 2016”. O atrakcyjności Krakowa niewątpliwie decyduje duża dostępność absolwentów kierunków ścisłych i technicznych, jakże obecnie pożądanych na rynku.

Trudno także nie zauważyć wpływu nowych inwestycji kongresowych, jak choćby Centrum Kongesowe ICE Kraków i rosnącej liczbyhoteli, które przyczyniają się do zwiększenia dynamiki inwestycji zagranicznych. Istotnym czynnikiem jest także infrastruktura, która pozwala na wygodne skomunikowanie Krakowa z innymi miastami polskimi i zagranicznymi dzięki opasującej miasto autostradzie A4, modernizowanej sieci kolejowej, a także rozwijającemu się lotnisku w Balicach, dysponującemu szerokim wachlarzem połączeń krajowych i międzynarodowych. Jednak w Krakowie najważniejszy jest kapitał ludzki. Mocną stroną tego miasta jest wysoki odsetek ludności z wyższym wykształceniem (21 proc.), a także bardzo wysoki udział procentowy studentów wśród mieszkańców miasta. Wskaźniki te stanowią o dalszym rozwoju miast i nie da się ich w praktyce niczym zastąpić.

Na atrakcyjność Krakowa i jego pozycję silnie wpływa także jego pozytywny wizerunek— historia, unikatowe zabytki, powiązania artystyczne sprawiają, że stary Gród Kraka jest dziś łatwo rozpoznawalny w różnych zakątkach świata. Miasto jednocześnie inwestuje w rozwój zarówno tzw. kultury wysokiej oraz kultury życia codziennego. Jednocześnie umiejętnie łączy stare z nowym. Widać to chociażby na przykładach licznych projektów rewitalizacyjnych, które z jednej strony ożywiają miasto, z drugiej zachowują jego dotychczasowy klimat i tradycję. Obecne trendy jak i raport „Metropolie — nowa siła rozwoju” wydają się wskazywać, że przyszłość świata stanowią niezwykle silne miasta, które są w stanie decydować nie tylko o swojej polityce wewnętrznej, ale także wchodzą w uprawnienia dotychczas zarezerwowane dla państw — jak np. polityka fiskalna czy reprezentacja w międzynarodowych instytucjach.

MIASTA PRZYSZŁOŚCI: Połączenie kultury i tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi, komunikacyjnymi, edukacyjnymi oraz różnorodnym zapleczem dla biznesu pozwalają współczesnym miastom odgrywać istotną rolę nie tylko w kraju, lecz także na arenie międzynarodowej. [FOT. P. KRAWCZYK, UMK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partnerem artykułu jest Miasto Kraków

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Przyszłość leży w rękach silnych metropolii