Przywiezionego samochodu nie pożyczaj

JBR
opublikowano: 10-10-2007, 00:00

Mienia przywiezionego z zagranicy nie wolno sprzedawać, wynajmować ani użyczać przez dwa lata.

Mienia przywiezionego z zagranicy nie wolno sprzedawać, wynajmować ani użyczać przez dwa lata.

Sprawa dotyczy osób, które w latach 1997-2002 mieszkały przynajmniej rok za granicą i wracając, przywiozły swoje mienie. Było ono zwolnione z cła pod warunkiem nieodstępowania go przez dwa lata. Problem powstał w związku z rozumieniem pojęcia „nieodstępowanie”. Kazimierz Molga uważał, że jest ono nieprecyzyjne. Wracając z zagranicy w 1998 r., przywiózł m.in. mercedesa, którego bezpłatnie użyczył w użytkowanie — na mocy umowy notarialnej — rodzicom synowej. Autem tym posługiwała się też pracownica firmy rodziców. Urząd celny stwierdził, że Molga złamał zakaz i w związku z tym od auta należy się cło. Po przegranych w sądach Molga zaskarżył przepis do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

— Kwestionujemy staranność sformułowania przepisu. Nawet sąd karny w Radomiu uznał, że „nie można uznać winy na jego podstawie”. Samochód został jedynie na krótko użyczony rodzinie — przekonywał Jakub Celej, adwokat Molgi.

Nie przekonał jednak TK.

— Niekonstytucyjność przepisu można stwierdzić wtedy, gdy jego niejasności nie da się usunąć za pomocą orzecznictwa, a jest ono bogate. Skarżący dobrowolnie, w sposób sformalizowany, aktem notarialnym pozbawił się władzy nad rzeczą — uzasadniała wyrok sędzia Ewa Łętowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Przywiezionego samochodu nie pożyczaj